Rýma, astma nebo atopický ekzém? Jak správně poznat alergii
Alergická reakce se může projevovat různě, a právě proto může být těžké příznaky správně zařadit. Alergii vidíme nejčastěji v podobě alergické rýmy, astmatu, kopřivky a otoku, dále atopického nebo kontaktního ekzému, případně jako zažívací obtíže. Nejhorší variantou alergie je pak anafylaxe. Jak se tyto příznaky alergie liší a jak je poznat?
Alergická rýma je charakteristická nosní sekrecí – jednoduše máme tekoucí nos, střídající se s ucpaným nosem, k tomu se přidává kýchání a svědění. Souběžně se často vyskytuje pálení a svědění očí, zarudnutí a otok okolí oka, tedy alergický zánět spojivek.
Astma se projevuje dušností při výdechu, někdy slyšíme až hvízdání. Dále sledujeme takzvaně neproduktivní kašel, tedy při kterém člověk nic nevykašle.
Kopřivku všichni nejspíš známe – je to stejná reakce, jako když nás štípne komár nebo žahne kopřiva. Pupeny jsou prchavé a proměnlivé, zato silně svědí. Pokud se pupeny slejí a otok postihuje i podkoží, mluvíme o angioedému.
Atopický ekzém patří k častým projevům alergie. Postihuje obvykle obličej, krk, ohyby končetin či trup, ale může se objevit kdekoliv jinde na kůži. Nemocní mají snížený práh pro svědění a pociťují nutkání se škrábat. Škrábáním se ekzém bohužel dál zhoršuje.
Kontaktní ekzém může vypadat podobně jako atopický, ale je omezený jen na místo, kde se kůže setkává s alergizující látkou. Typicky jde o reakci na pásek od hodinek, knoflík džín apod.
Potravinová alergie může mít různé projevy v oblasti trávicího traktu, kůže a dýchacích cest. Rozpoznání potravinové alergie proto může být vcelku diagnostickým oříškem.
Nejvážnější alergickou reakcí je pak anafylaxe. Je prudká, závažná až život ohrožující. Příznaky se objevují na kůži (kopřivka, angioedém, svědění dlaní a chodidel), dále se může projevit na dýchání, trávení, snížení tlaku a srdeční arytmie. Při anafylaxi je třeba urychleně aplikovat adrenalin. Pacient, který anafylaxi už v minulosti zažil, ho má u sebe v podobě autoinjektoru.
Jak poznat alergii a co na ni pomůže?
Z výše uvedeného je zřejmé, že s alergií není radno si zahrávat. Pokud máme podezření, že jsme alergičtí na jablka, není dobrý nápad dát si jich kilo, abychom si svůj tip ověřili. Nemusí se stát nic… a nebo si naopak můžeme přivodit až anafylaktickou reakci. Pokud ještě přitom budeme sami doma, nemusí to dobře skončit.
Vhodnější je tedy vést si deník obtíží, kde zapisujeme, kdy se obtíže objevily. Sami si tak lépe uděláme představu o svých problémech a nemusíme riskovat. Někdy se ve svých závěrech trefíme, vyloučíme rizikové prostředí nebo potravinu a uleví se nám. Jindy je potřeba, aby nám s řešením pomohl lékař.
Jako samoléčbu můžeme použít volně prodejná antihistamika z lékárny. Ty je vhodné několik dnů před alergologickým vyšetřením vysadit, aby testy spolehlivě prokázaly alergii.
Ne každá rýma je alergická
Lidé mají někdy tendenci posuzovat každou rýmu jako alergii, stejně tak vyrážku nebo bolesti břicha… a potom se diví nebo dokonce zlobí, že tomu tak není. Konkrétně rýma může mít mnoho důvodů – obvykle infekci, ale také deviaci nosní přepážky, zvětšení nosní mandle, problémy s dutinami. U malých dětí může jít o cizí těleso uvnitř nosu. Rýma může být způsobena metabolickými poruchami, hormonální dysbalancí např. v těhotenství nebo některými léky.
Nejčastější příčinou rýmy není alergie, ale klasická virová infekce, což známe asi všichni: začíná kýcháním, pak se přidá ucpaný nos. Pokud se přidá bakteriální infekce, hlen může mít nazelenalou barvu. Současně se mohou objevit bolesti v krku, hlavy a dutin, celková schvácenost a teplota.
Jaký je tedy rozdíl mezi infekční rýmou a alergickou rýmou? Alergická rýma způsobuje většinou záchvaty kýchání, provází ji čirá vodnatá sekrece z nosu a svědění očí. Zvýšená teplota či horečka se u alergické rýmy neobjevuje. Je tedy zřejmé, že příznaky se do určité míry překrývají a může nás to zmást (hlavně když se rýma objeví v zimním období). Při pochybnostech je vhodné navštívit praktického lékaře, který provede potřebná vyšetření a případně vás odešle k specialistovi.
A pokud si stále nejste jisti, zda je vhodné navštívit lékaře, poraďte se s našimi lékaři v poradně. Rádi vám poradí, jak zdravotní potíže řešit.