Poševní kvasinková infekce neboli vaginální mykóza či kandidóza může být vyvolána změnou hormonů, jako např. v těhotenství nebo u žen s cukrovkou či oslabenou imunitou. Bývá také spojena i s užíváním antibiotik. Při samotném plavání se však vaginální mykózou určitě nenakazíte. To znamená, že i když se jdete s mykózou koupat, neohrozíte ostatní ženy v bazénu.
Za rozvojem onemocnění a zánětu v létě stojí spíše nevhodné návyky spojené s pobytem ve vodě i mimo ni. Poradíme vám, jak se chovat, aby se riziko vzniku infekce snížilo.
- Z vody hned do sucha
- Nošení mokrých plavek vytváří ideální prostředí pro množení kvasinek. Po koupání proto nečekejte, až na vás plavky uschnou, ale vždy se hned převlečte do suchého oblečení.
- Předcházejte zapaření genitálu
- Kvalitní materiál spodního prádla má význam nejen estetický, ale také zdravotní. Nejlepší je čistá bavlna, zvláště v horkých letních dnech, kdy vyrážíme k vodě. Prádlo by nemělo být příliš těsné, ale naopak prodyšné, aby nedošlo k zapaření. Pokud i v létě nosíte punčocháče, volte ty s bavlněným klínem.
- Vyhněte se chloru
- Chlorovaná voda v bazénech sice může vypadat jako čistější, ale u mnoha žen způsobuje podráždění intimních partií. Následkem jsou pocity svědění, pálení a zvýšená bolestivost, tedy obtíže podobné příznakům zánětu pochvy. Koupejte se proto raději ve vodě, která chlor neobsahuje.
- Zabraňte opakování zánětu
- Součástí prevence vaginálních mykóz je přiměřená hygiena genitálu. Vhodné jsou přípravky určené k výplachům pochvy s obsahem účinné látky benzydamin hydrochlorid.
Navzdory veškeré péči se příznaky zánětu někdy přece jen objeví. Pak je vhodné zajít k lékaři. Ten určí typ zánětu a nasadí správnou léčbu. Léky se většinou aplikují místně, například ve formě vaginálních tablet nebo čípků. Délka léčby závisí na závažnosti zánětu, obvykle se pohybuje v řádu několika dní. Až 90 % žen se zcela vyléčí a není nutné léčbu opakovat.
(svat)
Zdroj:
www.livestrong.com/article/158792-swimming-yeast-infections/