Zařazení osob závislých na drogách do programu substituční léčby má svá pravidla
Podle statistických údajů by měl mít každý praktický lékař mezi svými pacienty v průměru 2 až 5 lidí závislých na tvrdých drogách. Substituční léčbu, která se k léčbě závislosti používá, mohou praktičtí lékaři také poskytovat.
Přirozeně je však třeba při tom dodržet některé podmínky a zákonná nařízení.
Povinná evidence
Každý pacient, kterému je substituční léčba poskytována, musí být evidován v tzv. Registru (celým názvem „Národní registr uživatelů lékařsky indikovaných substitučních látek“). Do Registru se zadávají tři základní okruhy informací:
- Údaje o pacientovi – například rodné číslo, zdravotní pojišťovna nebo místo trvalého pobytu.
- Údaje o léčbě – typ substituční léčby, datum aplikace, drogy užívané pacientem a také výsledky vyšetření například na HIV infekci nebo žloutenku typu B a C.
- Údaje o ukončení či změně léčby – zde se zadává například důvod ukončení léčby nebo údaje o podstoupené detoxikaci.
Důvod, proč byl Registr zřízen, je především zabránit tomu, aby byla jednomu pacientovi předepsána substituční léčba na více pracovištích. Tím by mohlo docházet k úniku substitučních látek na černý trh. Proto musí lékař vždy, než substituční léčbu předepíše, ověřit, zda již není v Registru pacient uveden.
Kdy byste neměli substituční léčbu užívat
Substituční léčba může mít i své nežádoucí účinky, nejčastěji však tehdy, pokud se užívá nesprávně a v rozporu s doporučením lékaře. Je důležité vědět, že substituční léčbu byste neměli užívat, jestliže:
- Máte vážné potíže s dechem – substituční léčba ve vyšších dávkách působí tlumivě na dechové centrum, zvláště tehdy, když se užívá s dalšími látkami, které mají podobný účinek. Proto nikdy neužívejte substituční léčbu v kombinaci s alkoholem, benzodiazepiny nebo jinými opioidními látkami – hrozí riziko smrti zadušením.
- Máte vážně poškozená játra – při nesprávném užívání může substituční léčba vyvolat poškození jater nebo ho dále zhoršovat. Současné užívání jiných léků společně se substituční léčbou může také zesilovat nepříznivý účinek substituční léčby na játra, proto byste měli informovat lékaře o všech lécích, které užíváte.
Protože všechny přípravky, které se v rámci substituční léčby užívají, mohou mít při nesprávném užití vážné nežádoucí účinky, nebo dokonce způsobit smrt, měla by být substituční léčba užívána jen podle doporučení lékaře a rozhodně by neměla být poskytována nikomu jinému než řádně registrovanému pacientovi.
(vek)
Zdroj: www.uzis.cz
Příbalové letáky jednotlivých léků