Zapomeňte na vysoké podpatky
Správně klenutá lidská noha dokáže výborně odpružit nárazy při chůzi či běhu. Vyvíjela se statisíce let, aby ochránila naše orgány před otřesy. Bohužel mnoha lidem se klenba bortí nebo není ani dobře vytvořena. Důsledky jsou pak ale nejen ortopedické…
Elegantní chůzi zajistí jen dobře klenutá noha
Klenba nožní se skládá ze dvou podélných a jednoho příčného oblouku. Jejich tvar podmiňuje uspořádání kostí. Ty jsou ve správné poloze zajištěny vazivem a podpořeny svalstvem. Díky klenutým chodidlům můžeme nejen pružně (a více či méně elegantně) chodit, ale také máme celé dolní končetiny v postavení ideálním pro funkci svalové pumpy. Lidé, kterým se noha správně neklene, často trápí otoky, pocit těžkých, unavených nohou, jejich trnutí či chlad.
Vady klenby? Vrozené i získané
Plochá noha může být vrozená nebo si ji můžeme zdeformovat až v průběhu života. Některé děti se mohou narodit s jinak uspořádanou nohou, jiné zas mohou mít ke vzniku ploché nohy předpoklady. V tom případě je třeba dát pozor na obezitu. U dětí do tří let nelze o ploché noze hovořit. Plochá ploska je v tomto věku přirozená – batolata zde mají ještě tukový polštář.
U dospělých může plochá noha vzniknout nevhodnou obuví, přetěžováním (práce ve stoje, nadváha), ale i poúrazově nebo nemocí.
Ploché noze se vyhněte obloukem
Zdravým dětem prospěje chůze naboso po nerovném terénu. Obuv by měly mít s pevným opatkem, který nedovolí patě při chůzi ujíždět a vybočovat. Pro sportovní obuv platí totéž. Má mít i pružnou podrážku.
Podiatr není pediatr
Pokud si všimneme, že má dítě nesouměrně sešlapané podrážky, je vhodné zajít za tzv. podiatrem, tedy specialistou na problematiku nohy a chůze. Případné problémy se nejčastěji řeší ortopedickými vložkami.
Vhodná obuv (či případná léčba) nasměrují nohu ke správnému vývoji. Tím pomohou dostat kolena i pánev do správné polohy a symetricky zatížit páteř. Což je nejlepší cesta, jak předejít pozdějším bolestem zad.
Boty volte opravdu pečlivě
Vysoké podpatky spolu s dlouhým stáním jsou ránou pro dospělácké nohy. Špatně postavené chodidlo způsobuje přílišné prohnutí bederní páteře, a tedy i její bolesti. Pokud se už klenba hroutí, bolí chodidlo, zvláště v oblastech vazů klenby. Později se přidávají kuří oka, vbočený palec a kladívkové prsty.
Nohy nás nesou na náročné pouti, a přesto se k nim často chováme macešsky. Následkem jsou různé zdravotní problémy. A přitom je snadné se jim vyhnout. Stačí se dobře obout.
(ela)
Zdroj: MUDr. Ondřej Adamec: Plochá noha u dětí. Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně: Doporučené postupy pro praktické lékaře