Zápach z úst. Nepříjemnost, která se možná týká i vás
Halitóza, jak se odborně nazývá zápach z úst, se může týkat každého z nás, přesto jde ale o často tabuizované téma. Je potřeba přistupovat k němu s citem, a to jak v roli postiženého, tak ze strany jeho okolí.
Halitóza, jak se odborně nazývá zápach z úst, se může týkat každého z nás, přesto jde ale o často tabuizované téma. Je potřeba přistupovat k němu s citem, a to jak v roli postiženého, tak ze strany jeho okolí. Mnohdy se stává, že jedinec, který zápachem z úst trpí, o tom sám ani neví.
I v takovém případě je však vhodné na to postiženého upozornit – zápach totiž může značit například vážné onemocnění chrupu, dutiny ústní či trávicího ústrojí. Co vyvolává zápach způsobený problémy v dutině ústní, jak se jej zbavit a jak mu v ideálním případě předcházet?
Nedostatečná každodenní ústní hygiena
Vůbec nejčastější příčinou zápachu z úst bývá špatná ústní hygiena. „Většinou je na vině nesprávné čištění chrupu a obecně zanedbaná zubní prevence. Pokud je totiž ústní hygiena nedostatečná, zůstává na zubech bakteriální zubní plak, což následně způsobuje nepříjemný zápach,“ vysvětluje MDDr. Jakub Váša z Dentální kliniky Jan Stuchlík.
Zuby je proto nutné čistit nejméně dvakrát denně, ráno po snídani a večer před spaním, a po večerním čištění už nic nejíst a pít jen vodu. Součástí správné ústní hygieny je také důkladné čištění mezizubních prostor, alespoň večer. „Každý zub je třeba vyčistit po celém jeho povrchu, ze všech stran, a v mezizubí navíc ještě mezizubním kartáčkem nebo dentální nití. Klasický zubní kartáček by měl mít malou hlavici hustě osázenou měkkými vlákny,“ radí doktor Váša.
Pokud si nejste jisti, zda je vaše technika čištění chrupu správná nebo zda používáte odpovídající velikost mezizubního kartáčku, neváhejte se obrátit na profesionální dentální hygienistku. „Profesionální dentální hygiena je, spolu s pravidelnými prohlídkami u stomatologa, základním stavebním kamenem péče o chrup. Dle stavu a dispozic chrupu bychom ji měli absolvovat přibližně dvakrát do roka. A každých šest měsíců by měla proběhnout i preventivní prohlídka u zubaře. Jedině ta totiž dokáže včas odhalit případná onemocnění,“ doporučuje Jakub Váša.
Zánět dásní a parodontitida
Pokud nejste ve své ústní hygieně důslední dlouhodobě, velmi pravděpodobně vám hrozí i zánět dásní neboli gingivitida. A i ji může provázet nelibý odér z úst. Je na pováženou, že určitou formou tohoto onemocnění trpí až 90 % populace, a mnoho lidí o tom dokonce ani neví, protože nemusí vždy vnímat potíže. V důsledku neodstraněného zubního plaku pod dásněmi, zubního kamene, zbytků potravy a škodlivých bakterií vzniká zmiňovaný zápach – ten je ale v tomto případě ještě to nejmenší. Neléčená gingivitida totiž časem přechází v parodontitidu, závažné onemocnění závěsného aparátu zubu, jehož důsledky jsou bohužel nevratné a mohou znamenat i ztrátu celého chrupu. „Jediným řešením a zároveň prevencí je i v tomto případě pečlivá každodenní ústní hygiena a pravidelné návštěvy stomatologa a dentální hygienistky,“ zdůrazňuje stomatolog.
Zkažený chrup
Zubní kaz nemusí vždy, alespoň po určitou dobu, bolet, zato může být cítit. A to kvůli působení bakterií, které zub rozkládají a způsobují kaz. Jediným východiskem je co nejrychlejší návštěva stomatologa. Tomu, kdo bude s léčbou otálet, hrozí, že zub již nebude možné zachránit a nezbude nic jiného než zub vytrhnout.
Problém v anatomii chrupu
Jednou z příčin nepříjemného pachu z úst může být i problematická anatomie chrupu. Potíže způsobují hlavně třetí stoličky neboli moláry, lidově nazývané osmičky nebo zuby moudrosti. „Pokud se tyto zuby prořežou pouze částečně, v prostoru pokrytém dásní se mohou držet zbytky potravy a plak, které následně způsobují nepříjemný zápach,“ říká MDDr. Váša. Prořezávání třetích molárů bývá obecně spojeno s řadou problémů. Pokud tyto zuby neplní svou funkci, brání řádné ústní hygieně či způsobují jiné potíže, stomatologové často volí jejich odstranění.
Prevence je lepší než léčba
Jak se tedy zápachu z úst způsobeného problémy v dutině ústní co nejrychleji zbavit? „Určitě nejúčinnější pomocí je návštěva stomatologa a dentální hygienistky, kteří příčinu zápachu zjistí a potíže odstraní,“ uklidňuje doktor Váša a doplňuje: „Ale úplně nejlepší je prevence – správně pečovat o chrup a zápachu prostě nedat šanci vzniknout.“ I proto Dentální klinika Jan Stuchlík pro své klienty připravila akci, během níž až do konce března daruje každému klientovi ke vstupní prohlídce profesionální dentální hygienu zdarma. „Chceme zdůraznit význam dentální hygieny v péči o chrup a zároveň lidem nabídnout, aby si toto ošetření vyzkoušeli a sami poznali jeho klady,“ uzavírá Jakub Váša. Více informací naleznete na www.dentalnihygienazdarma.cz.