Od injekce až po odstraňování molusek
Krém se znecitlivujícím účinkem, kterého je dosaženo díky dvěma obsaženým účinným látkám prilokainu a lidokainu, je možné používat v mnoha různých situacích, kdy potřebujeme utlumit bolest související se vpichem jehly. Uplatnění má tedy zejména při odběru krve, aplikaci očkovací látky nebo při drobných chirurgických zákrocích na kůži.
Situace, kdy krém není vhodný
- Přestože krém je možné používat i u novorozenců a kojenců, při odběru krve z patičky (například při novorozeneckém screeningu) se nevyužívá. V tomto konkrétním případě totiž nebyla prokázána účinnost znecitlivujícího krému.
- Přípravek se nesmí používat u předčasně narozených dětí nebo u kojenců, kteří užívají léky navozující tvorbu methemoglobinu.
- Znecitlivující krém se nevyužívá ani u osob, které trpí přecitlivělostí na účinné nebo pomocné látky obsažené v přípravku.
Úlevu ocení i dospělí
Dospělí pacienti mohou profitovat ze znecitlivujícího účinku krému i v dalších situacích. Patří k nim:
- ošetřování a čištění bércových vředů,
- odstraňování ochlupení pomocí laseru,
- některé zákroky na pohlavních orgánech,
- odběr kožních štěpů.
Jednoduché použití
Výhodou znecitlivujícího krému je jeho snadné použití. Na místa, která chceme znecitlivět, se krém aplikuje v množství, které je popsáno v návodu k použití. Dávka i doba působení se liší v závislosti na místu aplikace, věku ošetřované osoby i prováděném výkonu.
- Před aplikací injekce se u dospělých užívají 2 g krému.
- Ošetření bércových vředů vyžaduje přibližně 1−2 g znecitlivujícího krému na 10 cm2.
- Doba, po kterou je krém na ošetřovaném místě nanesen, se pohybuje od patnácti minut až do pěti hodin.
(pak)
Zdroj:
SPC Emla. Dostupný na: http://www.sukl.cz.