V Mexiku se situace kolem takzvané prasečí chřipky stabilizovala
Situace ohledně takzvané prasečí chřipky se v nejhůře postižené zemi, Mexiku, podle všeho stabilizovala. Uvedl to v úterý večer mexický ministr zdravotnictví José Ángel Córdoba.
Mexiko/Berlín - Situace ohledně takzvané prasečí chřipky se v nejhůře postižené zemi, Mexiku, podle všeho stabilizovala. Uvedl to v úterý večer mexický ministr zdravotnictví José Ángel Córdoba. Ačkoli panuje podezření z úmrtí na tento nový typ chřipky ve 159 mexických případech, potvrzeno jich je zatím jen sedm. V žádné jiné zemi nové nemoci ještě nikdo prokazatelně nepodlehl, zdravotničtí experti citovaní agenturou AP ale předpokládají, že oběti brzy ohlásí i Spojené státy. Své první prokázané případy nové choroby ohlásilo dnes Německo, čímž se infekce přenesla do střední Evropy.
Zatímco Mexiko má zatím jen 26 potvrzených případů nákazy z 2498 podezření, americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) již podle agentury AP potvrdilo 66 případů infekce v USA v pěti různých státech - 45 ve státě New York, 11 v Kalifornii, šest v Texasu, dva v Kansasu, jeden v Ohiu a jeden v Indianě. #IMG#
Nákaza je podle místních úřadů oficiálně prokázána také u 13 lidí v Kanadě, tří na Novém Zélandu, dvou ve Španělsku, v Británii a v Izraeli. Tři prokázané případy má nově Německo, kde se jedná o dvaadvacetiletou ženu léčenou v Hamburku, třicátníka hospitalizovaného v bavorském Řezně a sedmatřicetiletou ženu z bavorského Kulmbachu. Všichni tři se nedávno vrátili z Mexika. Agentura APA informovala, že podle výsledků prvních testů trpí takzvanou prasečí chřipkou také osmadvacetiletá žena v Rakousku.
Podezření na infekci se prošetřuje v řadě dalších zemí. Francie dnes oznámila, že registruje dva případy důvodného podezření u muže a ženy v pařížské oblasti, kteří pobývali v Mexiku. Obě osoby projevující symptomy respiračního onemocnění byly hospitalizovány poté, co epidemiologické a virologické testy ukázaly, že byly pravděpodobně nakaženy virem H1N1 prasečího původu, uvedl francouzský Národní ústav pro zdravotní dozor (INVS). Na definitivní potvrzení předběžné diagnózy je zapotřebí si počkat tři dny.
Během několika dnů budou známy výsledky testů i od tří hospitalizovaných osob v Polsku. V severopolském Elblongu leží šestadvacetiletá Polka, která onemocněla ještě před návratem z Mexika do Polska. Další dva lidé jsou v nemocnicích ve Varšavě; jednou je obyvatelka Mexika a druhou Polák, který onemocněl po návratu z Jižní Ameriky.
Světová zdravotnická organizace (WHO), která podle ještě neaktualizovaných údajů na svých internetových stránkách oficiálně registruje 105 lidí nakažených novou chřipkou v sedmi státech světa, zatím ponechává stupeň varování před novou pandemií na čtyřce. Její představitelé ale již řekli, že jsou připraveni zvýšit stupeň na číslo pět na šestibodové škále, pokud bude patrné, že lidé, kteří nebyli v poslední době v Mexiku či ve spojení s touto zemí, infikovali více než jednoho člověka.
Z Mexika přicházejí v posledních dnech optimističtější zprávy. "V uplynulých několika dnech jsme zaznamenali pokles (v případech). Počet úmrtí se udržuje víceméně na stejné úrovni," řekl šéf zdravotnického resortu Córdoba. Z 2498 podezřelých případů je hospitalizováno již jen 1311 pacientů, což znamená, že léčba zabírá, dodal ministr.
V USA je nejhůře postižena St. Francis Preparatory School ve státě New York, která je se svými 2700 žáky největší římskokatolickou střední školou v zemi. Škola hlásí již 28 prokázaných případů a podle zdravotního pověřence Thomase Friedena je "několik set studentů nemocných s příznaky, jež velmi nápadně připomínají prasečí chřipku". "Očekávám, že (v USA) budeme brzy registrovat úmrtí na tuto chorobu," prohlásil výkonný ředitel CDC Richard Besser.
Mluvčí WHO Gregory Hartl v úterý znovu zdůraznil, že "hraniční kontroly a omezování cestování nefunguje", několik zemí, včetně kupříkladu Británie, Francie, USA, Kanady či Izraele, však již vyzvalo své občany, aby se vyhnuli cestám do postižených oblastí, pokud k tomu nemají nutné důvody. Kuba se pak stala vůbec první zemí světa, jež lety do mexického epicentra nákazy přímo zakázala. Se stejným opatřením vzápětí následovala Argentina.
Vědci věří, že se jim podaří najít výchozí látku vakcíny proti takzvané prasečí chřipce do začátku května, upozorňují však, že pak ještě potrvá několik měsíců, než budou připraveny vakcíny pro první testy.
WHO svolala na dnešek schůzku zdravotnických expertů, jejímž cílem je zhodnotit stávající situaci a přesnou povahu epidemie.
Zdroj. ČTK, www.ctk.cz
http://www.chripka.cz