V léčbě systémové sklerózy je cílená léčba hlavní nadějí do budoucna
Systémová skleróza, nazývaná také sklerodermie, je autoimunitní onemocnění, které postihuje pojivovou tkáň. Kromě kůže může systémová skleróza postihovat také další orgány, jako svaly, klouby, plíce nebo ledviny.
Systémová skleróza, nazývaná také sklerodermie, je autoimunitní onemocnění, které postihuje pojivovou tkáň. Mezi typické příznaky patří ztluštění kůže a tvorba jizev, pacientům často ztrpčuje život také úporné svědění. Kromě kůže může systémová skleróza postihovat také další orgány, jako svaly, klouby, plíce nebo ledviny.
#IMG#
Účinný lék dnes neexistuje
V současné době jsou pacientům dostupné prostředky, které mohou zmírňovat příznaky sklerodermie, avšak opravdu účinná léčba proti tomuto onemocnění k dispozici není. Jako u mnoha dalších autoimunitních onemocnění i tady se do budoucna počítá s větším využitím cílené léčby.
Dnes neexistuje žádný potenciální lék na autoimunitní choroby, který by nebyl testován také na systémovou sklerózu. Zatím však bohužel žádný ze zkoušených léků nebyl v léčbě tohoto onemocnění příliš účinný a až v posledním desetiletí se objevily některé slibné látky, patřící do skupiny přípravků biologické léčby. Ty jsou zaměřené proti konkrétním molekulám, které řídí a podporují autoimunitní reakce podílející se na vzniku onemocnění.
Budoucnost přinese různé možnosti léčby
Pro nedostatek lepších možností se v léčbě systémové sklerózy stále uplatňují imunosupresivní léky s nespecifickým účinkem. Mají však řadu nežádoucích účinků, protože potlačují činnost celého imunitního systému. Do budoucna by tyto léky mohly být alespoň v některých případech nahrazeny léky biologické léčby, které blokují účinky pouze jedné vybrané molekuly imunitního systému, jež se přímo podílí na vzniku onemocnění.
Kromě zásahu do činnosti imunitního systému existují i další možnosti, jak ovlivnit průběh onemocnění. V poslední době znamenaly pokrok v léčbě sklerodermie léky, které specificky ovlivňují molekuly řídící činnost krevních cév. Právě poškození cévního řečiště je totiž příčinou mnoha závažných příznaků systémové sklerózy.
Cílená léčba jako naděje
Některé přípravky biologické léčby se v terapii systémové sklerózy již používají, jejich účinky však zatím nejsou dostatečně uspokojivé. Je však pravděpodobné, že právě cílená biologická terapie přinese do léčby tohoto onemocnění v budoucnu nové možnosti.
(vek)
Zdroj:
www.medscape.com