Kdo může chirurgické ukončení těhotenství podstoupit?
Těhotenství může být ukončeno jak na přání matky, tak ze zdravotních důvodů. V obou případech je ze zákona definovaná doba, do kdy je potrat možný. Pokud se jedná o vůli matky, nejzazším datem je ukončený 12. týden těhotenství. U potratu ze zdravotních důvodů je limitem ukončený 24. týden těhotenství.
Žena, která se pro potrat rozhodne, se může také svobodně rozhodnout, jakou jeho metodu zvolí. Měla by však dát i na názor svého gynekologa.
Chirurgický potrat – co to je?
Jelikož se jedná se o drobný chirurgický zákrok, je třeba počítat se (zpravidla jednodenní) hospitalizací v nemocnici. Žena se předem domluví se svým gynekologem na termínu, kdy se má dostavit do nemocnice. Po přijetí absolvuje gynekologické vyšetření, kde se pomocí ultrazvuku potvrdí, že se opravdu jedná o těhotenství, a také jsou zkontrolovány případné anomálie v poloze plodu či placenty. Tyto údaje jsou velmi důležité pro operatéra, protože pokud by se například placenta nacházela v oblasti děložního vchodu, mohlo by zavedením nástrojů dojít k jejímu poškození a velkému krvácení, které by matku ohrožovalo na životě. Pokud je vše v pořádku, může se přistoupit k zákroku.
Existují dvě metody chirurgického ukončení těhotenství:
- vakuová aspirace,
- dilatace a evakuace.
Nutno dodat, že zákrok žena podstupuje v anestezii, buď celkové, nebo místní.
1. metoda: Vakuová aspirace
Jedná se o běžnější metodu. Výkon je nejčastěji prováděn v celkové anestezii, ale lze ho provést i v lokálním znecitlivění. Žena leží v gynekologické pozici a lékař jí pomocí speciálních nástrojů rozšíří hrdlo děložní, aby se skrze něj mohl dostat do dělohy. Do otevřeného děložního hrdla poté lékař vsune trubici, na jejímž konci je upevněno sací zařízení (tzv. aspirátor). Následně dojde k vyprázdnění dělohy. Lékař by měl ultrazvukem zkontrolovat, zda odstranil všechny pozůstatky plodu. Celý zákrok trvá pouze několik minut.
2. metoda: Dilatace a evakuace
Jedná se o metodu, k níž se přistupuje v případě pokročilejšího těhotenství (nad 12. týden těhotenství), kdy by pouhá aspirace neodstranila celý obsah dělohy. Zákrok většinou vyžaduje hospitalizaci do druhé dne po operaci, především pro kontrolu krvácení z dutiny děložní. První den jsou ženě zavedeny do hrdla osmotické dilatátory, které otevřou hrdlo děložní, a ten samý den se provede výkon – otevření hrdla pomocí mechanických dilatátorů a poté vyprázdnění dutiny děložní pomocí abortových kleští pod ultrazvukovou kontrolou. Poté se operační pole dočistí pomocí výše zmíněného aspirátoru. Výkon probíhá většinou v celkové anestezii. Trvá zhruba půl hodiny a může být i vyšší krevní ztráta. Ultrazvukem se opět zkontroluje kompletní odstranění plodu a obalů z dutiny děložní.
Po chirurgickém potratu…
Po operaci by žena měla především odpočívat, a to i když je propuštěna z nemocnice domů. Mezi časté vedlejší účinky, které se mohou po chirurgickém ukončení těhotenství vyskytnout, patří
- krvácení,
- křeče v břiše,
- nevolnost a zvracení,
- celková slabost.
Všechny výše zmíněné nepříjemnosti by samovolně měly odeznít nejpozději týden od zákroku. Pokud se tak nestane nebo se objeví horečky, velké bolesti či výtok z pochvy, měla by žena okamžitě vyhledat lékaře. Může se totiž jednat o příznaky infekce.
Závěrem ještě pár dobrých rad, jak se po chirurgickém potratu chovat, abyste předešli zdravotním komplikacím, hlavně těm infekčním:
- Svědomitě berte antibiotika, které vám lékař předepíše.
- Vyvarujte se pohlavního styku.
- Namísto koupání ve vaně se sprchujte.
- Používejte hygienické vložky místo tamponů.
- Nechoďte plavat.
Tato doporučení je vhodné dodržovat alespoň dva týdny po zákroku.
(ver)
Zdroje:
https://americanpregnancy.org/unplanned-pregnancy/surgical-abortions/
https://www.webmd.com/women/abortion-procedures#1
https://www.healthline.com/health/surgical-abortion
https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/healthyliving/abortion-procedures-surgical
https://www.ucsfhealth.org/treatments/surgical-abortion-first-trimester