Potratová pilulka ve skutečnosti není jedna
Jaké mají těhotné ženy možnosti, když se u nás rozhodnout ukončit své těhotenství?
Nabízejí se jim dvě možnosti ukončení těhotenství – tzv. farmakologická nebo chirurgická metoda, tedy jeho ukončení pomocí léků nebo operace. Těhotná žena by měla být informována o výhodách i nevýhodách obou variant a následně se sama rozhodnout, kterou si zvolí. Farmakologickou metodu osobně považuji z medicínského hlediska za spolehlivou, bezpečnější a šetrnější.
Pokud chce žena podstoupit ukončení těhotenství pomocí léků, na koho se má obrátit?
Může se obrátit na jakékoli zdravotnické zařízení v oboru gynekologie a porodnictví, které poskytuje specializovanou zdravotní službu „farmakologické ukončení těhotenství do 49. dne amenorey (gestačního stáří)“. Registr specializovaných pracovišť poskytujících tuto zdravotní službu v České republice je volně k dispozici.
Často se v souvislosti s touto metodou hovoří o „pilulce“, není to ale přesné, že?
Nejedná se o jednu pilulku, ale o kombinaci dvou léčivých přípravků, které mohou být těhotné ženě vydány pouze ve zdravotnickém zařízení, jež poskytuje výše uvedenou zdravotní službu. Vždy se jedná nejméně o dvě návštěvy, při kterých se s odstupem 48 hodin podají dva různé léčivé přípravky.
Na jakém principu pilulky fungují?
Jedná se o kombinaci dvou léčivých přípravků s obsahem dvou různých účinných látek. Nejdříve se podá antiprogesteron, který sníží hladinu progesteronu v organismu těhotné ženy, čímž podpoří odloučení těhotenské tkáně v děloze. Následně se podá prostaglandin, což vede k jejímu vyloučení z těla.
Žena si pilulky platí sama. V jakém rozmezí se pohybují ceny?
V současné době si v ČR těhotná žena ukončení těhotenství farmakologickou metodou ve zdravotnickém zařízení hradí vždy sama, a to jak v případě samovolného, tak umělého potratu. Ceny této metody jsou v jednotlivých zdravotnických zařízeních různé, ale pohybují se v průměru kolem pěti tisíc korun.
Nežádoucí účinky druhé látky se mírní léky
Jak obvykle ukončení těhotenství vyvolané výše uvedenými přípravky probíhá?
Ke krvácení a vyloučení těhotenské tkáně z dělohy může dojít už po podání první účinné látky, ale většinou se tak stane až po podání druhé účinné látky. Následně je doporučeno provést kontrolní vyšetření k vyloučení pokračování těhotenství (speciálním močovým těhotenským testem, těhotenským testem z krve nebo ultrazvukovým vyšetřením).
Má tato metoda nějaké nežádoucí účinky a s jakou pravděpodobností mohou ženu potkat?
Podání antiprogesteronu většinou nežádoucí účinky nevyvolává. Podání prostaglandinu může způsobit nevolnost, zvýšení tělesné teploty, žaludeční obtíže nebo bolesti v podbřišku, tyto nežádoucí účinky se vyskytují u asi 1–5 % žen. Spolu s „pilulkami“ ale ženě podáme léky proti bolesti a zánětu, které mohou výskyt nežádoucích účinků příznivě ovlivnit.
Použití léků k vyvolání potratu nemá dlouhodobé následky
Co dělat v případě komplikací?
Informace o průběhu ukončení těhotenství farmakologickou metodou jsou součástí balení léčivých přípravků. Pacientce musí být spolu s nimi vydána bezpečnostní karta, která je rovněž součástí balení a obsahuje i kontakt, na který se může žena kdykoliv obrátit a vzniklé obtíže konzultovat.
Může mít metoda pro ženu nějaké dlouhodobé následky?
Žádné dlouhodobé následky metody nebyly dosud popsány.
Lze léky určené k ukončení těhotenství použít opakovaně? Existují v tomto ohledu nějaká omezení?
Farmakologickou metodu ukončení těhotenství lze opakovat, medicínská omezení v tomto ohledu neexistují. V případě umělého potratu je ale nutné postupovat v souladu s právními předpisy platnými v ČR a EU.
Může pilulka selhat? Pokud ano, jak je to časté a jak se pak postupuje?
Selhání metody je vzácné (objevuje se asi v 1–3 % případů). V případě pokračování těhotenství lze podle aktuální délky jeho trvání a přání pacientky buď opakovat farmakologickou metodu, nebo zvolit chirurgickou metodu. Pokud se pacientka rozhodne v těhotenství pokračovat, je nutné ji podrobně informovat o možném riziku abnormálního vývoje plodu, vyžadován je také informovaný souhlas pacientky a je jí doporučeno podrobné ultrazvukové vyšetření, při němž je zhodnocen vývoj struktur plodu.
(hno)