Nejde jen o plíce!
Spojitost kouření a rakoviny plic, kašle či jiných dýchacích obtíží je zjevná. Méně často se ovšem mluví o tom, že kouření ovlivňuje i srdce a cévy. Chemikálie v cigaretovém kouři i nikotin samotný mohou poškozovat cévní stěny, a zvyšovat tak riziko kornatění tepen (aterosklerózy), které poté dlouhodobě zvyšuje riziko srdečního selhání či infarktu. Kromě tepen na srdci mohou být ohroženy i tepny jinde v těle a jejich poškození pak zvyšuje například riziko mrtvice.
Kouření je ještě rizikovější záležitostí v případě, že má člověk vysoký cholesterol, vysoký krevní tlak či nadváhu. Neexistuje množství cigaret, které by srdce neovlivnilo. I občasná cigareta tak může zdravého člověka značně ohrozit, což se týká například žen, které užívají hormonální antikoncepci.
Pozitivní dopady zanechání kouření
V listopadu nás čeká Mezinárodní den nekuřáctví. Pokud by to pro vás byl den, kdy se rozhodnete s kouřením přestat, již velmi rychle můžete pocítit zdravotní přínosy tohoto rozhodnutí:
- Již po 20 minutách klesá krevní tlak.
- Po 12 hodinách se v těle normalizuje hladina oxidu uhličitého, takže červené krvinky přinášejí orgánům více kyslíku.
- Za 2–3 týdny se zlepší funkce cévního systému.
- Po roce se sníží riziko infarktu.
- Po 5 letech se sníží riziko rakoviny úst, močového měchýře a mrtvice na úroveň nekuřáka.
- Po 15 letech se sníží riziko ischemické choroby na úroveň nekuřáka.
Bezpečná dávka alkoholu neexistuje
Podle aktuálního výzkumu neexistuje bezpečná dávka alkoholu. Hranice, které se říká pití s nízkým rizikem, spočívá v konzumaci maximálně jednoho nápoje (0,5 piva, 2 dl vína) denně u žen a maximálně dvou u mužů. V týdnu by také měly být alespoň dva dny úplně bez alkoholu.
Alkohol je mimo jiné silný karcinogen a ovlivňuje mnoho orgánů trávicího traktu, ale například také zvyšuje riziko rakoviny prsu. Jaký vliv má na srdce?
Konzumace alkoholu zvyšuje krevní tlak, a tedy i riziko srdečního selhání a infarktu. Jelikož je alkohol také plný „prázdných kalorií“, může zvyšovat riziko rozvoje cukrovky či obezity. Nárazové pití je poté pro tělo ještě větší zátěží, může vést k oslabení srdečního svalu a způsobit poruchu srdečního rytmu a pocity dušnosti.
Nikdy není pozdě
Jakékoliv omezení konzumace alkoholu či kouření cigaret prospěje zdraví. Pokud máte obavy o sebe či o někoho ve svém okolí, neváhejte vyhledat odbornou pomoc. Nečekejte na to, až se projeví některý ze závažných zdravotních následků těchto zlozvyků. Využijte Mezinárodního dne nekuřáctví a vydejte se také na cestu k odvykání!
(krif)
Zdroje:
https://www.nhlbi.nih.gov/health-topics/smoking-and-your-heart
https://www.heart.org/en/healthy-living/healthy-eating/eat-smart/nutrition-basics/alcohol-and-heart-health
https://truthinitiative.org/research-resources/quitting-smoking-vaping/what-you-need-know-quit-smoking