Ultrazvuk si s bércovými vředy příliš neporadí
Ultrazvuk se v léčbě poranění měkkých tkání včetně bércových vředů používá už dlouhou dobu.
Paradoxem ale je, že jeho účinnost při použití po chirurgickém zákroku právě na bércových vředech nebyla nikdy důkladně zkoumána.
Bércové vředy představují závažnou komplikaci chronické žilní nedostatečnosti. Onemocnění postihuje zejména ženy (3x častěji než muže) ve věku 60–80 let. Kdykoli je to možné, přistupuje se k chirurgické operaci, která se jeví jako nejúčinnější možnost léčby. Přestože operace řeší hlavní příčinu, tedy krevní návrat, pro úplné uzavření rány jsou potřebné další pooperační moderní a účinné postupy.
S ultrazvukem na bércové vředy?
Vědci ze Slezské univerzity v Katovicích provedli výzkum účinnosti ultrazvuku při pooperační léčbě bércových vředů. Studie se zúčastnilo 70 pacientů s bércovým vředem, kteří byli rozděleni do dvou skupin.
Punčochy pro všechny
V první skupině bylo 33 pacientů léčených ultrazvukem, kompresními punčochami a léky.
Druhá skupina o 37 pacientech si musela vystačit s punčochami a léky. A výsledky? Žádný rozdíl. Z každé skupiny se totiž vyléčila přibližně třetina nemocných. Rozdíl nebyl ani mezi výslednou délkou, šířkou a celkovou plochou bércových vředů. U některých pacientů z první skupiny sice lékaři zaznamenali rychlejší hojení bércových vředů, na konečný stav vředů to ale nemělo vliv. Tvorba zdravé kůže byla totiž u všech pacientů podobná.
Polští vědci tak potvrdili domněnku, že ultrazvuk nevede k většímu počtu kompletně vyléčených pacientů nebo ke znatelně významnějšímu zlepšení stavu vředů.
Z jediné studie, navíc na tak malém vzorku pacientů, se samozřejmě nedají dělat ukvapené závěry. Ale další výzkumy na toto téma určitě budou následovat. Pokud se potvrdí neúčinnost ultrazvuku v léčbě křečových žil, respektive bércových vředů, neklesejte na mysli. Dobrou zprávou pro pacienty totiž je, že samozřejmě existují další, více účinné metody k jejich odstranění.
(zep)
Zdroj: Efficiency of Therapeutic Ultrasound for Healing Venous Leg Ulcers in Surgically-treated Patients. Wounds 2008;20(12).