Umělé dělohy hudbou budoucnosti v IVF terapii
Díky tomu, že je IVF celosvětově hojně využívána v terapii neplodnosti, jsou obrovské snahy používané techniky neustále vylepšovat. Předběžný výzkum japonských vědců, prezentovaný na sjezdu Evropské společnosti pro reprodukci a embryologii (ESHRE), představil nové technické možnosti pro IVF terapii. Neobvyklou metodou, která má zvýšit úspěšnost IVF, je zařízení ve formě čipu, které funguje jako "náhradní děloha".
Dva milimetry široký čip slouží jako umělá děloha, která pečuje o oplozená embrya do okamžiku, než je možné implantovat je do skutečné dělohy. Během IVF terapie často dochází kvůli manipulacím s oplozenými vajíčky k nepříznivým podmínkám pro jejich další vývoj. Promývání nebo jakýkoliv pohyb s embryi může způsobovat změny teploty nebo acidity v médiu. I to může být jednou z příčin selhání IVF.
Nový čip pak tyto negativní vlivy eliminuje. Zajišťuje mnohem příznivější prostředí, a tím imituje, co se děje ve skutečnosti v těle. Uvnitř čipu se nacházejí vypěstované buňky vnitřní vrstvy dělohy, které poskytují živiny rostoucímu embryu. Takto je zajištěn velmi optimální vývoj embrya až do fáze, kdy je možné implantovat je do dělohy.
Vědci provedli srovnávací testy na myších, kdy kontrolní skupinu tvořila oplození pomocí konvenční IVF. Výsledky byly více než uspokojivé, neboť embrya rostoucí pomocí čipu překonala klasickou IVF hned v několika parametrech. Bylo oplozeno větší množství vajíček, více embryí dosáhlo stadia implantace do dělohy, embrya rostla rychleji, a navíc se po transferu úspěšně vyvíjel větší počet zárodků než při běžné IVF.
Podle názorů lékařů tedy nové zařízení slouží nejen k úspěšnější přežívání embryí, ale také se zdá, že by embrya mohla při použití čipu lépe prospívat po implantaci. Rozhodujícím pro zhodnocení účinku této terapie bude výzkum na lidských embryích, který se podle vědců uskuteční již tento rok.
(nes)
Zdroj: Přednáška dr. Terua Fuji z Tokijské Univerzity, prezentováno na ESHRE Annual meeting, Lyon, 1.–4. 7. 2007.