Ucho
Ucho je jedním z důležitých smyslových orgánů, co bychom tedy měli vědět o jeho funkci?
Říká se...
„Slepota odděluje člověka od věcí, hluchota od lidí.“
V minulosti
Nemoci uší trápily lidi odedávna. Hippokrates i Celsus popsali pacienty s vysokými teplotami, hnisavým výtokem z ucha, zmateností, bolestmi hlavy či strnulou šíjí. Hluchotou byl postižen náš přední hudební skladatel 19.století, Bedřich Smetana. V minulosti se ušní choroby léčily především různými bylinnými odvary. Rozvoj současných diagnostických a léčebných metod včetně operací vnitřního ucha nastal až vposledních dvou stoletích.
#IMG#
Jak to viděl Jessenius
Ucho se dělí na tři části - zevní, střední a vnitřní ucho. Zevní ucho je tvořeno boltcem a zevním zvukovodem. Od středního ucha je odděleno vazivovou membránou, tzv. bubínkem. Střední ucho je dutina obsahující tři kůstky, které se podle svého tvaru nazývají kladívko, kovadlinka a třmínek. Dutina vnitřního ucha je uložená v kosti skalní a obsahuje vlastní sluchový orgán ukrytý ve slepě zakončené blanité trubičce, která se podle tvaru nazývá hlemýžď (latinsky cochlea), tři polokruhovité kanálky určené ke vnímání pohybu hlavy a dva váčky pro vnímáni polohy hlavy. Od středního ucha je oddělena oválným okénkem uzavřeným drobnou blankou, na kterou nasedá třmínek, a kulatým okénkem (také uzavřeným blankou).
Pod lupou
Nejzajímavější částí ucha je z mikroskopického pohledu orgán sluchu. Nazývá se Cortiho orgán. Tvoří ho několik vrstev buněk, které vystýlají vazivovou membránu v blanitém hlemýždi. Vlastní smyslové buňky jsou podlouhlé, s vlásky, a jsou opředeny nervovými vlákny. Rovnovážný orgán v polokruhovitých kanálcích je tvořen vysokými buňkami s tenkými výběžky. Kanálky jsou vyplněné tekutinou. Váčky pro vnímání polohy hlavy jsou také naplněné tekutinou. Na vnitřní ploše mají smyslové buňky, jejichž výběžky jsou zanořené do jemného rosolu s drobnými krystalky.
Srovnávací anatomie
Lidské ucho vnímá zvuk o rozsahu 20 - 20 200 Hz. Netopýři jsou schopni vnímat ultrazvuk, zvuk o vyšších kmitočtech, naopak například sloni a velryby vnímají infrazvuky, zvuky o nižších kmitočtech. Velmi citlivý sluch mají psi a kočky. U včel není sluchový receptor vyvinutý.
Anatomie
Ucho je párový smyslový orgán, tj. máme dvě uši umístěné po stranách hlavy. Většina ucha je skryta v hlavě. Vyčnívá pouze část zevního ucha, ušní boltec, což je chrupavka potažená kůží. Boltec pokračuje zevním zvukovodem do nitra kosti spánkové. Od středního ucha je oddělen bubínkem. Na bubínek nasedá první středoušní kůstka, kladívko, které je kloubně spojeno s kovadlinkou a ta je napojena na třmínek. Třmínek nasedá na blanku oválného okénka, které odděluje předsíň vnitřního ucha od středního ucha. Do středoušní dutiny zepředu ústí Eustachova trubice, která spojuje ucho s nosohltanem a slouží k vyrovnávání tlaků ve středouší. Zezadu do středního ucha ústí ještě dutinky v bradavkovitém výběžku skalní kosti. Vnitřní ucho je celé zanořené do kosti skalní. Směrem do mozku z něj vybíhá sluchový nerv.
Funkce
Sluchovým ústrojím vnímáme zvuky. Zvuk je vlastně mechanické vlnění, které rozkmitává okolní předměty. Do ucha je zachyceno boltcem, postupuje zevním zvukovodem, rozkmitá bubínek, přes středoušní kůstky se přenese na blanku oválného okénka a odtud do hlemýždě. Mezi stěnou hlemýždě, kostí skalní a uvnitř hlemýždě je tekutina, která rozkmitá membránu s vláskovými buňkami. Tím dojde k jejich podráždění, jež se přenese na sluchový nerv a odtud ke zpracování do mozku.
Když nefunguje
Mezi nejčastější ušní choroby patří zánět středního ucha. Sliznice ve středouší a Eustachově trubici zduří, vytváří se zánětlivý a hnisavý výpotek, napíná se bubínek. Zánět se může šířit až do dutinek v bradavkovém výběžku. Středoušní kůstky mohou být postiženy také. Ve vnitřním uchu může být z různých důvodů (nedostatečné prokrvení, dlouhodobé vystavení velikému hluku, vrozené vady) porušena vrstva vláskových buněk nebo sluchový nerv. Obaly sluchového nervu někdy postihne nádorové bujení, které je sice nezhoubné, ale utlačuje sluchový nerv a při dalším růstu i mozek.
Jak to poznám?
Zánět středního ucha provázejí bolesti ucha, nedoslýchavost, teploty. Často mu předchází rýma a zánět nosohltanu. Poruchy sluchu, znichž nejzávažnější je hluchota, dělíme na převodní, kdy je postiženo střední ucho a zvuk se nekvalitné převádí do vnitřního ucha, percepční, kdy nefunguje snímání zvuku ve vnitřním uchu, a centrální, s poruchou zpracování signálů v mozku. Nádor sluchového nervu (neurinom akustiku, Schwannom) se nejčastěji projevuje postupným jednostranným zhoršováním sluchu.
Nedoslýchavost ...
„Dědo, jak slyšíte s tím přístrojem pro nedoslýchavé?“, ptá se lékař pacienta. „Výborně, pane doktore. Od té doby, co ho mám, jsem už třikrát měnil poslední vůli...“
MeDitorial.cz