Udržování hybnosti páteře svědčí i plicím
Lidé trpící Bechtěrevovou chorobou se musí často potýkat také se zhoršenou funkcí plic. Dobrou zprávou však je, že udržování pohyblivosti páteře pravidelným cvičením má příznivý účinek nejen na pohybový aparát, ale zároveň též i na veškeré plicní funkce.
Spojené nádoby
Bechtěrevova choroba je chronické zánětlivé onemocnění kloubů, které způsobuje bolest a ztuhlost v oblasti páteře. Chronickým zánětem jsou postiženy především klouby spojující jednotlivé obratle – onemocnění proto časem vede ke spojení obratlů a výraznému omezení pohyblivosti zad. Zhoršená hybnost páteře a celého hrudníku však podle lékařů není problémem jen sama o sobě, ale působí negativně i na další části těla, především na plíce.
Rozhýbání nejen zad
Pacienti s Bechtěrevovou chorobou mají často sníženou funkci plic. Teprve nedávno však odborníci prokázali, že největší vliv na jejich zhoršení má právě snížená pohyblivost páteře a hrudní stěny. Ostatní „podezřelé“ faktory, jako jsou fyzická aktivita, kouření nebo aktivita chronického zánětu, ve skutečnosti velký vliv nemají. A řešení?
- Nejdůležitějším prostředkem, který pomáhá zlepšovat jak pohyblivost páteře a držení těla, tak také plicní kapacitu, je rehabilitace a pravidelné cvičení.
- Právě pravidelnost je základní podmínkou úspěchu – lékaři zdůrazňují nutnost hýbat se každý den, i kdyby to mělo být jen pár minut vyšetřených v nabitém pracovním programu.
- Cviky, které budete provádět pravidelně, by vám měl doporučit nebo schválit lékař s ohledem na váš aktuální zdravotní stav.
- V ideálním případě byste měli cvičit přibližně půl hodiny dvakrát denně, ale i kratší pohyb je vždy lepší než žádný.
(vek)
Zdroj: Berdal G. et al: Restrictive pulmonary function is more prevalent in patients with ankylosing spondylitis than in matched population controls and is associated with impaired spinal mobility: a comparative study. Arthritis Res Ther. 2012 Jan 25; 14 (1): R19.