Úhrada vakcín pojišťovnou
Fakt, že je chřipka potenciálně nebezpečné onemocnění, je nutné neustále zdůrazňovat. Ostatně statistická data hovoří za vše. Dlouhodobé studie ukazují, že každoročně je nakaženo virem chřipky 33 % obyvatel, z nichž 26 % skutečně chřipkou onemocní. Ze všech nemocných musí být 1 % léčeno v nemocnici a 8 % z hospitalizovaných pacientů nemoci podlehne. Odhaduje se, že celosvětově onemocní závažnou formou chřipky každý rok 3 až 5 milionů lidí a na chřipku zemře ročně 250 až 500 tisíc lidí. V průmyslově vyspělých zemích je nejvíce zemřelých ve věkové skupině nad 65 let.
Prevence na prvním místě...
Proto je důležité se soustředit hlavně na prevenci tohoto onemocnění. Vždy je jednodušší problému předcházet než ho řešit následně, a to platí i u chřipky. Kromě otužování, zdravého životního stylu a dostatečného přísunu vitaminů je nejúčinnějším způsobem prevence chřipky očkování. To si kromě výjimečných případů může dopřát každý. Nicméně existují zvláště ohrožené skupiny pacientů, u kterých je očkování nejen doporučováno, ale navíc i hrazeno z prostředků veřejného zdravotního pojištění.
#IMG#Skupiny obyvatel vybírá každoročně ministerstvo zdravotnictví a úhradu vakcín upravuje vyhláškou. Situace v roce 2008 bude obdobná jako v předešlém roce. Kteří pacienti tedy mají nárok na bezplatnou vakcínu?
Hrazení pojišťovnou...
Očkovací látka je hrazena zdravotní pojišťovnou u pacientů:
- nad 65 let věku
- po chirurgickém odstranění sleziny
- po transplantaci krvetvorných buněk
- kteří trpí závažným vleklým onemocněním srdce a cév, dýchacích cest, ledvin nebo cukrovkou léčenou inzulinem a dlouhodobě užívají léky - pokud o očkování požádají a ošetřující lékař nezjistí důvody, pro které očkování nemůže být provedeno.
Na koho se obrátit...
Zájemci o očkování se musí obrátit na svého praktického lékaře, který zhodnotí, zda zájemce splňuje podmínky pro úhradu očkování z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Stejně tak současně vyšetřením potvrdí, že nejsou naplněny důvody, pro které případně nelze očkování provést.
Jaký je další postup...
Pokud jsou splněny podmínky pro úhradu, lékař vystaví pacientovi recept, na který si pacient vyzvedne v lékárně očkovací látku. Lékárny mohou prodávat očkovací látku za cenu vyšší, než je zdravotní pojišťovna oprávněna uhradit z prostředků veřejného zdravotního pojištění (132 korun). Pacientovi tak může vzniknout případný doplatek v hotovosti, který nelze nárokovat k úhradě na zdravotní pojišťovně. Aplikaci očkovací látky vyúčtuje lékař zdravotní pojišťovně přímo bez doplatku.
Efekt očkování...
A jak je to vůbec s účinností očkování? U osob mladších 60 let je chráněno zhruba 70 až 90 % oočkovaných. U lidí starších je to o něco méně, kolem 60 %. Dostatečná hladina protilátek se vytvoří přibližně za 10 až 15 dnů po očkování. Během jednoho roku množství protilátek poklesne pod potřebné minimum.
Očkovat, nebo neočkovat?..
Rozhodnutí je na každém jednotlivci. Pokud si nejste jisti, poraďte se se svým praktickým lékařem, který má největší přehled o vašem zdravotním stavu, a měl by tak být schopen posoudit, zda je ve vašem případě očkování vhodné.
Zdroj: ZP, OZP, Chřipka a pandemie
(omat)