Účinnost vakcín proti klíšťové encefalitidě
Zájem veřejnosti o očkování proti klíšťové encefalitidě stále roste. Proto proběhlo v posledních letech několik velkých klinických studií zhodnocujících toto očkování. Výzkumy byly prováděny zejména s ohledem na účinnost vakcín, které jsou k dostání na našem trhu.
Očkovací schéma
V roce 2008 byly v českých lékárnách v prodeji očkovací látky dvou výrobců. Jedná se o FSME Immuno Inject a o německou vakcínu Encepur. Látky jsou vyráběny ve dvou odlišných variantách, jedné pro děti a druhé s dvojnásobnou dávkou pro dospělé. Obě se řídí obdobnými očkovacími schématy, byť s drobnými odlišnostmi. U obou vakcín byla v testech prokázána vysoká účinnost až u 98% očkovaných.
#IMG#Základem očkování jsou vždy tři dávky podávané v různých intervalech, přičemž k získání vysoké imunity proti nákaze dochází přibližně čtrnáct dní po aplikaci druhé dávky. Podle výsledku testů dochází po podání první dávky k přibližně 50% účinnosti ochrany proti nákaze, po druhé dávce se tato účinnost pohybuje již kolem 93-98%. Třetí dávka účinnost prodlužuje a ještě ji nepatrně zvyšuje. U mnohých se následná ochrana pohybuje těsně pod 100%. I když bylo dokázáno, že první dvě dávky jsou pro tvorbu spolehlivé ochrany dostatečné, jedná se pouze o krátkodobější řešení v délce zhruba jednoho roku. A rozhodně se nedoporučuje třetí dávku vynechat.
Kromě základního očkovacího schématu existuje i tzv. zrychlené schéma. Při očkování podle něj dochází ke zkrácení doby mezi první a druhou dávkou. I při zrychleném očkování byla prokázána vysoká účinnost ochrany proti nákaze, která je prakticky srovnatelná s konvenčním očkovacím schématem.
Je důležité vědět, že pro dlouhodobé udržení vysoké účinnosti se musí provádět pravidelné přeočkování po třech (Encepur) až pěti (FSME) letech. Pokud ale promeškáte termín přeočkování, nepropadejte panice. U vakcinace FSME byla ještě po 6-8 letech v testech prokázána poměrně vysoká hladina účinných protilátek. U výrobku Encepur je tato doba kratší. Rozhodně se ale nedoporučuje odkládat přeočkování na delší dobu, než jakou udává výrobce.
Očkování u dětí
Dětské varianty vakcín mají nižší obsah antigenů. Jsou ale cíleně uzpůsobeny k podání dětem. Podle provedených studií u nich bylo prokázáno, že vytváří stejnou ne-li lepší ochranu, než varianta pro dospělé. Pro dosažení optimálního účinku i u jedinců se sníženou obranyschopností a u osob starších 60 let se v některých případech doporučuje rozšíření základního očkování o jednu dávku. K přeočkování by u těchto pacientů mělo docházet jednou za tři roky.
(kros)