Účinek očkování proti žloutence A ovlivňuje pohlaví i denní doba
Žloutenka A je pro většinu z nás obávanou chorobou, zvláště v době, kdy přibylo případů nakažených jedinců.
Očkování je lepší ráno
Muži, kteří byli očkováni proti žloutence typu A v ranních hodinách, produkují lépe protilátky proti kmenům způsobujícím toto onemocnění. U žen nic podobného zjištěno nebylo. Takové jsou závěry nové britské studie pod vedením Anny Catriony Phillips z univerzity v Birminghamu uveřejněné v červencovém čísle časopisu Psychofyziologie.
Vakcíny pod drobnohledem
Výzkumu se účastnilo celkem 75 studentů z univerzity v Birminghamu. Tito studenti byli v ranních hodinách, od 10 do 12, očkováni proti žloutence typu A. Někteří z nich byli proti žloutence očkováni v brzkých večerních hodinách, konkrétně od 16. do 18. hodiny.
Podobné testy věděcký tým prováděl i při zkoumání účinku očkování proti chřipce. Tato studie zahrnovala 90 starších lidí, kteří se podrobili svému každoročnímu očkování proti chřipce. Část z nich byla očkována ráno mezi 8. a 11. hodinou a ostatní odpoledne mezi 13. a 16. hodinou.
Studie přinesla k překvapení vědců nečekané výsledky, a to v obou případech. Muži, kteří byli očkováni ráno, prokázali silnější imunitní odpověď. Téměř dvakrát více mužů ukázalo dvojnásobný vzestup v protilátkové odpovědi ve srovnání s muži, kteří byli očkováni v odpoledních hodinách.
Podle sdělení vědců z jejich výsledků vyplývá, že ne každá denní doba je pro očkování vhodná, a pokud se člověk nechá očkovat ve špatnou denní dobu, může to být riskantní.
(ena)
Zdroj: Journal of Psychophysiology 2008;7.