Alergie s podzimem nekončí
Barevné listí, zkracující se dny a častý déšť. Mnoho alergiků se na podzim raduje, že je pylová sezóna již za nimi a že si nyní konečně dají od svých potíží pauzu. Nebezpečí alergie se však může objevit i v tomto ročním období.
Barevné listí, zkracující se dny a častý déšť. Mnoho alergiků se na podzim raduje, že je pylová sezóna již za nimi a že si nyní konečně dají od svých potíží pauzu. Nebezpečí alergie se však může objevit i v tomto ročním období.
Pylová zátěž
Některé druhy trávy, pelyněk a ambrózie mohou alergiky potrápit i na podzim. Vzhledem k celosvětovému vzestupu průměrných teplot se u části později kvetoucích rostlin může tvorba pylu protáhnout opravdu na velmi dlouho.
Tipy pro "pylové" alergiky:
- Pokud chcete začít s imunoterapií, je pro to nyní ten nejvhodnější čas.
- Ani v těchto dnech nezapomínejte na své léky.
- I na podzim věnujte pozornost pylovému kalendáři.
Spadané ovoce láká bodavý hmyz
Období dozrávání ovoce je pro jedince s alergií na hmyzí jed obzvlášť nebezpečné. Sklizená úroda i ovoce popadané pod stromy je lákadlem především pro včely a vosy.
Tipy pro lidi citlivé na hmyzí jed:
- Vždy u sebe mějte nouzový balíček s kortikoidovým perem a potřebnými léky.
- Nyní je vhodný čas přemýšlet o imunoterapii.
- Pokud chcete být venku, můžete vosy odlákat – lapačů a odpuzovačů existuje mnoho druhů.
Lítý boj s roztoči
Babí léto a podzim nabízejí roztočům nejpříhodnější podmínky pro život. Tato stvoření v suchém ovzduší umírají, se zvyšující se vlhkostí vzduchu ale slaví svůj návrat. Notně potrápit umí nejednoho alergika.
Tipy pro alergiky reagující na roztoče:
- Pravidelně větrejte, abyste snížili vlhkost vzduchu v místnostech.
- Na ochranu před roztoči můžete použít speciální spreje.
Na podzim bují plísně
Alergiky na podzim ohrožuje i padající a tlející listí na zahradách a v lesích – v něm se pak obzvlášť dobře daří plísním. I uvnitř domů a bytů se začíná více topit a méně větrat, proto jsou podmínky pro plísně také tady ideální.
Tipy pro jedince citlivé na plísně:
- Nevydávejte se v tomto období do lesa a vyhněte se zahradním pracím.
- Nevěště prádlo venku, spory plísní se na něm mohou zachytit a pak si je přenesete do domu.
- Správně a dostatečně větrejte – okna otevřete dokořán na několik minut, nenechávejte je jen pootevřená po celý den. Vlhkost vzduchu v domě by měla být mezi 40 a 60 procenty.
Boj s alergií téměř nikdy nekončí. Je proto vhodné myslet včas na prevenci, která může od spousty potíží nemocným ulevit.
(hak)
Zdroj: www.myallergo.de