Alergie se může v létě i zlepšit
Pylovou sezonu můžeme rozdělit na tři hlavní období. V jarním období, které začíná vlastně již na konci astronomické zimy, převažují hlavně pyly stromů. Následuje období letní, ve kterém dominuje pyl trav. Na něj pak navazuje podzimní období, typické především výskytem pylů jednoletých plevelů. Projevy pylové alergie se mohou vyskytovat u některých alergiků po celou vegetační sezonu. Ovšem někteří alergičtí pacienti pociťují obtíže pouze v období, kdy kvete a do ovzduší uvolňuje pyl právě jejich rostlina.
Koncem léta mizí z ovzduší pylová zrna trav...
Uprostřed léta a k jeho konci proto nastává období, kdy se může alespoň na chvíli ulevit části alergiků. V tuto dobu jsou totiž již dávno odkvetlé všechny druhy stromů. Významně se snižuje množství pylu z pampelišek i jitrocele, a pomalu, ale jistě mizí z ovzduší i pylová zrna většiny druhů trav.
#IMG#Ani obávané vysoké letní teploty nijak nezvyšují množství uvolňovaného pylu do ovzduší. Pouze se v některých oblastech může lokálně zvýšit množství přízemního ozonu, který často zhoršuje příznaky alergie. Mnoho alergiků také ve vrcholném létě absolvuje dovolenou, kterou mnozí na doporučení většiny alergologů tráví v přímořských či horských oblastech. V těchto regionech, které mají nízký výskyt pylů, většinou veškeré alergické problémy na čas zcela zmizí.
Vliv globálního oteplování na rostliny...
Měnící se globální klimatické podmínky zasahují i do průběhu počasí v České republice. To může výrazně ovlivnit i průběh květu mnoha rostlin. Proto se stále častěji objevuje prodloužená či posunutá pylová sezona některých významných alergenních rostlin. A proto mnozí alergičtí lidé pociťují obtíže i v obdobích, kdy v jiných letech problémy již nepociťovali.
Alergie na pyly plevelů...
Konec léta přináší špatnou zprávu pro alergiky, kteří jsou citliví na pyly takzvaných plevelů. Do plného květu se totiž dostávají například šťovíky, merlíky a i velmi agresivní pelyňky. Na sklonku letních prázdnin rozkvétá i rostlina s obrovským množstvím velice alergenního pylu – ambrosie.
Alergie na plísně..
S končící vegetační sezonou velká část rostlin odumírá. Tento rostlinný odpad podléhá rozkladu, na kterém se velkou mírou podílejí plísně. V atmosféře lze proto očekávat obrovské množství spor plísní, především rodu Alternaria a Cladosporum. A proto si někteří z nás od alergie neodpočinou ani na podzim.
(hop)