Alergie zhoršuje stres i infekce
Alergie je onemocnění, které má během života různé projevy. Postihuje
kůži, spojivky, sliznice dýchacího a zažívacího traktu.
Alergie už u miminek
Typicky začíná alergie u kojenců kožními projevy, tedy ekzémem. V dětství jsou také časté projevy potravinové alergie. Od 3. roku již mohou začínat projevy senné rýmy. Astma se může vyskytnout v každém věku a celkové alergické reakce na léky nebo hmyzí jed také.
#IMG#Jedna alergie na ústupu, druhá "na startu"
Postupně jednotlivé projevy alergie mohou mizet a následně se mohou objevovat další. Dítě se sice zbaví ekzému, objeví se ale u něj senná rýma a následně možná i astma. Riziko alergie pro dítě roste s počtem alergických rodičů, je-li alergik jeden, je to okolo 40 %, jsou-li alergiky oba rodiče, je riziko 60–80%.
Prevence proti alergiím existuje
Bohužel je zatím známo pouze málo preventivních opatření, která by nastávající rodiče mohli učinit. Jedním z nich je naprosté vyloučení kouření, dalším je po narození kojení aspoň do šesti měsíců.
Při již vzniklé alergii jsou známa také opatření, která mohou zabránit jejímu dalšímu rozvoji a zhoršení. Je to jednak včasná léčba všech příznaků a také léčba desenzibilizační, pokud je možná a vhodná. K samozřejmostem patří snaha co nejvíce omezit kontakt s alergeny a znečištěním ovzduší. Také dieta by měla být obecně zdravá a pestrá.
Máte alergickou rýmu? Pozor také na astma
Jednoznačně je prokázáno, že neléčená alergická rýma zhoršuje průběh astmatu. Dýchací cesty jsou totiž jednotným systémem, kde imunitní buňky putují mezi jejich jednotlivými oddíly. Z nosní sliznice tak mohou buňky stimulované alergenem doputovat do plic, kde ovlivní další buňky, a dojde ke zhoršení astmatu. Proto je nutné důrazně léčit alergickou rýmu současně s astmatem. Jedině tak dosáhneme optimální kontroly astmatu s co nejnižším dávkováním léků.
Stresem ke zhoršení alergie
Z nealergických onemocnění zhoršují alergie obecně vzato infekce a stres. Stres zhorší jak ekzém, tak astma. Virová infekce dýchacích cest může vyvolat, zejména u malých dětí, vzplanutí astmatu. Také onemocnění žaludku a jícnu – tzv. gastroesofageální reflux – zhoršuje průběh astmatu. Potrava a kyseliny ze žaludku se totiž nadměrně často dostávají zpět do jícnu a může docházet i k jejich vdechnutí. Průdušky jsou tak neustále drážděny a astma je výrazně zhoršováno. Pacient přitom nemusí vůbec pociťovat zažívací obtíže. Nasazení správné léčby vede k rychlé úlevě a zlepšení astmatu.
Vrozené vývojové vady dýchacích cest nebo jejich nezralost při předčasném narození vedou také ke zhoršení odpovědi na léčbu alergií z důvodů anatomických odchylek a například porušené očisty dýchacích cest.
(van)