Alergik v peřinách? Raději ne
Byla u vás zjištěna alergie na prach a roztoče? Pokud jste zvyklí spát v péřových peřinách, měli byste typ svých lůžkovin přehodnotit. Alergie na peří je sice vzácná, ale můžete na něj citlivě reagovat.
Proč peří vadí
Příznaky alergie vyvolávají nejrůznější alergeny. A i když je přecitlivělost na peří považována za vzácnou, může se stát, že peří začne tlít. Pak mohou nepříznivou reakci spustit plísně, které se v něm začnou tvořit. Dojít může dokonce i ke kožní reakci, která hrozí přerůst v chronický ekzém. Takže i když reagujete přehnaně na péřovou přikrývku nebo polštář, je nepravděpodobné, že jste opravdu alergičtí na peří. Velmi často jsou pravým viníkem roztoči nebo prach. Alergie může vyvolat příznaky podobné astmatu, kromě toho se objevuje kýchání, svědění či slzení.
Vsaďte na prevenci
- Vyhýbejte se všem typům peří (husímu, kuřecímu, kachnímu a dalším). Do peřin se nejčastěji používá peří husí. Jíst maso se však bát nemusíte.
- Instalujte do bytu čističku vzduchu.
- Peřiny s peřím vyměňte za hypoalergenní přikrývky a polštáře, které jsou pratelné při vysokých teplotách a jsou odolné proti roztočům. Ideální jsou umělá vlákna, která vám mohou připomínat peří – tyto typy přikrývek odvádějí vlhkost, čímž zabraňují usazování roztočů.
- Zkuste použít tzv. povlaky proti roztočům – fungují na principu fyzické bariéry mezi zdrojem roztočových alergenů (matrací, polštářem nebo peřinou) a člověkem. Alergeny se pak během spánku nedostanou do dýchacích cest. Bariéra funguje i opačně – přes potah se k roztočům nedostanou šupinky lidské kůže. Použití je snadné, jen je navléknete na matrace, polštáře a přikrývky. Na tyto povlaky pak dáte klasické povlečení.
Jediná cesta, jak zabránit případné alergii nebo nepřiměřené reakci na peří, je prevence. Zamyslete se proto, zda není ten správný čas na pořízení nových lůžkovin.
(aši)