Alergikům mohou v oblečení vadit i přírodní materiály
Atopický ekzém je chronické zánětlivé onemocnění kůže. Většinou začíná už v kojeneckém věku a provází pacienta ve větší či menší míře po celý život. Léčba je kombinací celkové i místní léčby.
Pro dané onemocnění je nutné identifikovat faktory, které onemocnění zhoršují. Jsou to jednak alergeny, ale také mikrobi a chemické a mechanické vlivy, které porušují kožní bariéru. Textilie jsou, zejména v chladném období roku, v denním těsném kontaktu s kůží pacientů. Jejich správný výběr je proto velmi důležitý.
Přírodní není vždy to nejlepší
Přednost je dávána přírodním materiálům, i když to neplatí úplně. Vlna a textilie s příměsí vlny dráždí ekzematiky natolik, že se tento jev dokonce dostal jako jeden z bodů do klinické definice atopického ekzému. Látky z umělých vláken většinou pacienty dráždí mechanicky nebo jsou málo prodyšné či se z nich uvolňují chemikálie a barviva. Obecně jsou nevhodné všechny mechanicky dráždící textilie – chlupaté nebo s výraznou plastickou strukturou.
Bavlna ano, hedvábí ne
Nejčastěji doporučovanou textilií pro alergiky je bavlna. Je odolná, dobře vede teplo a absorbuje vlhkost. Lze ji prát i vyvařovat a tak účinně ničit mikroby. Naopak látky z přírodního hedvábí mají většinou příliš těsnou vazbu, a proto jsou málo prodyšné. Pacienti se více potí a to dráždí kůži. Část pacientů může mít také alergii na proteiny hedvábí. Pro ekzematiky byla proto z hedvábí vyrobena speciální tkanina, která je prodyšnější a elastická (Dermasilk).
K obecným zásadám oblékání ekzematiků patří vzdušné lehké oděvy, nedráždivé, s dobrou tepelnou vodivostí. Je nutné je často prát a bojovat tak proti jejich zanesení bakteriemi a alergeny, ať už to jsou roztoči, nebo zvířecí či pylové alergeny.
(van)