Alergie na trávy pokračují i v létě
Sezóna kvetení trav u nás začíná v květnu a trvá až do srpna a některé druhy kvetou i v září. Záleží na nadmořské výšce a přímo na konkrétní lokalitě.
Rozdíly v maximálním rozkvětu mezi jednotlivými oblastmi mohou být i několik týdnů. A aby toho nebylo málo: také každá sezóna může probíhat poněkud odlišně.
Alergie na pyly trav patří k nejznámějším projevům alergie. Typicky se projevují jako senná rýma. Projevy senné rýmy jsou nejčastěji na nosní a oční sliznici – vodnatá rýma, kýchání, svědění nosu. K nejvíce obtěžujícím příznakům patří otok nosní sliznice, který způsobí ucpání nosu. Oční příznaky jsou svědění a pálení očí, zarudnutí spojivek, slzení. Také kůže v okolí očí je zarudlá, svědí a otéká. Při častém mnutí se do očí snadno zanese infekce.
Pyly škodí nejen v nose
Pylovou alergií mohou být postiženy i ostatní sliznice horních cest dýchacích. Projevy jsou kašel a svědění patra. Pokud alergie postihne i průdušky, rozvine se astma. K nejtypičtějším projevům patří kašel, stavy hvízdavé dušnosti, kašel v noci, ponámahová dušnost a hvízdání.
Děti klamou tělem
U dětí se ale tyto příznaky vůbec nemusí projevit a jediné, čeho si rodič může všimnout, je často případné omezení fyzické aktivity u jeho potomka.
Alergie na pyly trav může být provázena i reakcemi po požití některých potravin: rajčat, brambor a broskví. Po jejich konzumaci postiženým otečou rty, mají kopřivku, mohou i zvracet, mít bolesti břicha a průjem. V době pylové sezóny se tyto reakce zhoršují, po sezóně zmírňují.
Po dešti vám bude venku lépe
Léčba alergie začíná opatřeními, která mají za cíl vyhnout se alergenům. U pylové alergie se nedoporučuje pobývat venku v době okolo poledne, nejlepší doba je po dešti. V místnostech je vhodná klimatizace s filtrací vzduchu nebo čistička vzduchu. Z léků jsou podávána antihistaminika, tedy léky tlumící alergii celkově, a potom léky přímo na sliznice – nosní kapky a spreje a oční kapky, při astmatu se podávají léky inhalační cestou.
Nejúčinnější léčbou je desenzibilizace neboli alergenová vakcinace. Ta ale není vhodná pro všechny pacienty. Spočívá v opakovaném podávání malého množství upravených alergenů pod jazyk nebo injekčně. Ovlivní se tak imunita a organizmus přestane reagovat alergicky.
(van)