Prolaktin - naděje pro nemocné s roztroušenou sklerózou?
Ženám s roztroušenou sklerózou, které otěhotní, se během gravidity
neobjevují nové potíže, a dokonce se jejich stav zlepšuje. Nabízí toto
pozorování naději pro ostatní pacienty s roztroušenou sklerózou nebo
jiným poškozením nervové tkáně?
Potvrzené domněnky
Vědci z univerzity v kanadské Calgary uzavřeli studii, která právě tuto zvláštnost zkoumala. Tým své výsledky zveřejnil v prestižním časopise The Journal of Neuroscience. Jejich studie zatím proběhla pouze na myších, ovšem vědci očekávají podobné výsledky i u lidských pacientů.
#IMG#Studie potvrdila, že hormon prolaktin povzbuzuje tvorbu myelinu – to je tuková substance, která na mnoha místech obaluje nervové buňky a izoluje je od okolí. Tato izolace je nutná pro činnost nervové soustavy, a její postupné ničení vlastním imunitním systémem (autoimunitní choroba) je podstatou roztroušené sklerózy.
Právě zvýšená tvorba prolaktinu během těhotenství je přímo zodpovědná za novotvorbu myelinu a zlepšení zdravotního stavu postižených žen. I u myších "panen", jejichž nervová tkáň byla postižena podobně, jako je tomu u RS, vedl přívod prolaktinu k tvorbě myelinu a k ústupu obtíží.
Častá nemoc
Roztroušená skleróza (RS) postihuje celosvětově asi 2,5 milionu lidí, v Kanadě je přitom výskyt choroby velmi častý. Dříve se mělo za to, že během těhotenství imunitní systém ženy přestane útočit na vlastní nervy. Žádná studie se nicméně doposud nezaměřila na možnost, že by během těhotenství mohlo docházet k „opravám“ buněk nervové tkáně. Prostřednictvím prolaktinu je však zřejmě stimulována novotvorba myelinu a následně zlepšení obtíží.
Tyto výsledky přinášejí naději nejen pro nemocné RS, ale i pro pacienty s poraněnou míchou nebo po mrtvičce.
(shmt)
Zdroje: www.bio-medicine.org