Prolaktin diktuje ženám, kdy mohou mít děti
Vysoké hladiny hormonu prolaktinu v období kojení dokážou již tisíce let chránit ženy před nechtěným otěhotněním. Už dávno matka příroda uznala, že chtít po ženě zároveň kojit na plný úvazek a přitom dávat život a potravu nově vznikajícímu životu by bylo na jeden mateřský organismus přespříliš.
Prolaktin se uvolňuje hlavně v noci
Hladina prolaktinu v organismu je ovlivňována hned několika mechanismy zároveň. Klíčovým prvkem, který podporuje růst buněk produkujících prolaktin, jsou estrogeny. Protože estrogeny jako pohlavní hormony se začínají tvořit v pubertě, je zřejmé, že také množství produkovaného prolaktinu začne v pubertě prudce růst, a přispívat tak k všeobecnému hormonálnímu zmatku. Po menopauze se pak hladina prolaktinu opět snižuje.
Hladiny prolaktinu jsou ovšem závislé nejen na věku ženy, ale také na fázi ovulačního cyklu, a dokonce i na denní době. Nejvyšší dávky prolaktinu se uvolňují během noci, v REM fázi spánku, a také v časných ranních hodinách. Jako zdaleka nejvýznamnější faktor pak do produkce prolaktinu zasahuje již zmíněné těhotenství a kojení. V průběhu těhotenství je prolaktin zodpovědný za vývoj mléčné žlázy, která se připravuje na produkci mléka. Po porodu pak mléčná žláza na povel prolaktinu začíná tvořit mléko. Pokud se žena rozhodne kojení ukončit, hladiny prolaktinu postupně klesají a mléko se přestává tvořit v průběhu jednoho až dvou týdnů od ukončení kojení.
Prolaktin stoupá i při stresu
Vysoké hladiny prolaktinu výrazně zmenšují pravděpodobnost otěhotnění. Je tomu tak proto, že prolaktin ve vysokých koncentracích snižuje hladinu hormonů, které jsou nutné pro ovulaci a normální průběh ovulačního cyklu. Přestože tato „přírodní“ antikoncepce má svůj nesporný význam, občas se může obrátit také v ženin neprospěch. Ke zvýšení hladiny prolaktinu totiž může dojít nejen kojením, ale také při těžkém stresu, tělesné námaze, snížení hmotnosti, vlivem některých léků, a patrně nejčastěji z úplně neznámých příčin.
Stanovení hladiny prolaktinu proto patří mezi častá vyšetření při léčbě neplodnosti. Vždyť hormon si někdy postaví hlavu a z kdovíjakých důvodů hodlá ženu chránit před otěhotněním – a to i před tím chtěným.
(vek)