Prolaktin zvyšuje odolnost proti parazitům
Prolaktin je hormon hypofýzy, jehož účinky jsou vyjádřeny více než třemi sty oddělenými biologickými aktivitami, a to včetně regulace imunitních funkcí. Tyto účinky na imunitu jsou spojeny mimo jiné s ko-mitogenní aktivitou (regulace a podpora dělení buněk) a s ochranou buněk před buněčnou smrtí.
Tyto účinky na imunitu jsou spojeny mimo jiné s ko-mitogenní aktivitou (regulace a podpora dělení buněk) a s ochranou buněk před apoptózou (buněčná smrt způsobená poruchou funkce buňky). Prolaktin stimuluje také tvorbu interleukinů (protizánětlivé působky v těle) a v neposlední řadě i tvorbu protilátek.
#IMG#Nebezpečné kočky
Bylo zjištěno, že prolaktin je schopen silně stimulovat (zvyšovat) imunitu proti parazitům – hlavně ze skupiny prvoků .Týká se to onemocnění toxoplazmózou (nemoc „z kočičího škrábnutí“), leishmaniózou (nákaza pochází od infikovaných ptáků) apod.
Nedávné studie dokonce zjistily, že prolaktin by mohl být regulátorem imunitní aktivity proti parazitu Plasmodium falciparum, což je původce obávané malárie.
V jiném případě se ale prokázalo, že v těhotenství a v období kojení, kdy se vyskytuje hyperprolaktinemie přirozeně, může dojít k aktivaci latentních (do té doby se neprojevujících) parazitárních infekcí – jako je například hlístová infekce Ankylostoma sp. nebo Necator sp. Při hyperprolaktinemii dokonce může nastat situace, kdy někteří paraziti (například měchovec – Strongylus, který je u psa nejčastěji nazýván ankylostoma) přecházejí při kojení přes prs do organismu novorozeného kojeného dítěte.
Ukazuje se tedy, že prolaktin je velmi významným regulátorem imunity proti parazitům.
Boj s malárií
Prolaktin by mohl být podle posledních studií regulátorem imunitní aktivity proti parazitu Plasmodium falciparum – původci malárie, ale konečné závěry ještě nejsou stanoveny.
Při fyziologické hyperprolaktinemii, která je obvyklá v těhotenství a při kojení, dochází ale k porušení rovnováhy regulace a může dojít k vzplanutí některých do té doby latentních (neprojevujících se) parazitárních onemocnění.
(jnl)
Zdroj: Zaklad Immunoparazytologii. Katedra Immunologii i Biologii Infekcyjnej, Uniwersytet Lodzki, ul. Banacha 12/16, 90-237, Lodz.