Aktivní pohyb po horských stezkách je aerobní činností, která dokáže rozproudit krev v celém těle. Zapojuje se při ní také mnoho svalů, a velmi přirozeně se tak posilují.
Spokojené srdce
Která část těla ocení dovolenou „v pohybu“ nejvíce? Odpověď je jasná – je to srdce. Turistika posiluje činnost tohoto orgánu, podporuje krevní oběh a zlepšuje dechovou kapacitu. Pro organismus to znamená:
- menší riziko rozvoje srdečních a cévních onemocnění,
- udržování správného krevního tlaku,
- méně problémů s vysokou hladinou cholesterolu,
- lepší hospodaření s vdechovaným kyslíkem.
Při pravidelných výšlapech se také dobře spalují kalorie, což pomáhá udržovat správnou tělesnou hmotnost. Turistika je navíc vhodná pro všechny věkové kategorie a podporuje vytrvalost.
Hory zlepšují náladu
Únik z města, pohyb po kopcích i zasloužené výhledy po celodenním výstupu – to všechno přispívá k dobré náladě i pocitu načerpání energie. Mohou za to především endorfiny, tedy pohybem vyplavované hormony štěstí. Ovšem každá túra má svoje zásady.
- Pokud nejste zvyklí na vysoké nadmořské výšky, dopřejte si po příjezdu na dovolenou alespoň den na aklimatizaci. Až pak se vydejte na celodenní výlet.
- Vybírejte trasy, které odpovídají vašim schopnostem, a pečlivě sledujte předpověď počasí.
- Na výšlap si vždy vezměte dostatek vody a jídla, abyste v případě jakéhokoliv zdržení měli jak doplňovat nutnou energii.
- Do batohu přibalte i opalovací krém, nepromokavou vrstvu oblečení a mapu.
Do kopců ve skupině
Poznávání horských oblastí si nejlépe vychutnáte ve společnosti rodiny nebo přátel. Je to ideální příležitost ke společným zážitkům. Navíc v případě jakýchkoliv potíží se budete mít o koho opřít – jak doslovně, tak obrazně.
(pak)
Zdroj: http://www.livestrong.com/article/511603-what-are-the-benefits-disadvantages-of-hiking/