Proti klíšťové infekci se vyplatí zabojovat ještě před začátkem sezony
Původní název klíšťové encefalitidy – „Frühsommer-Meningoenzephalitis“ – nese pro všechny, kteří rozumí německy, jasné poselství: tohle onemocnění se nejvíce šíří zjara.
Británie bez nakažených klíšťat
Počet případů klíšťové encefalitidy v Evropě se každoročně zvyšuje a také se neustále rozšiřuje oblast, ve které se můžeme tímto onemocněním nakazit. I když například na Britské ostrovy se nakažená klíšťata dosud neprobojovala a na přístupu tamních obyvatel je to znát. Jen málo Britů cestujících do endemických oblastí v Evropě si uvědomuje nebezpečí nákazy a nechává se proti klíšťové encefalitidě očkovat.
Rakušané vědí, jak jsou klíšťata nebezpečná
Na druhou stranu v Rakousku, ve kterém byla tato infekce popsána již téměř před sto lety, je proti této infekci očkováno 87 % obyvatel. Proto také počet onemocnění je tam velmi nízký i přesto, že v Rakousku je častý výskyt infikovaných klíšťat. Česká republika by měla svého jižního souseda v tomto konkrétním případě co nejdříve následovat. I když je pro očkování nejvhodnější zima, právě v tomto případě platí známé: „Lepší pozdě než nikdy.“
Absolvovat první dvě očkovací dávky proti klíšťové encefalitidě ještě před příchodem jara má dvě hlavní výhody:
Časná klíšťata nás nemohou zastihnout nepřipravené. Mnohdy stačí jen pár nečekaně teplých dní, abychom si z lesa nebo i městského parku přinesli první klíště.
Při očkování v zimě nehrozí, že se okamžitě po podání vakcíny setkáme se skutečnou infekcí, což by náš imunitní systém zbytečně vystavilo zvýšené zátěži.
Zdraví přeje připraveným
Pro vytvoření dostatečné koncentrace protilátek je potřeba obdržet alespoň dvě očkovací dávky, v základním nebo zrychleném očkovacím schématu. Druhá očkovací dávka by se měla podat za jeden až tři měsíce po první dávce, a v rámci zrychleného schématu je to dokonce možné již za 14 dní. Přesto se zrychlené očkovací schéma doporučuje jen pro případy časové tísně, například před odjezdem na dovolenou. Důvodem je takzvané následné přeočkování (obnovující dávka pro udržení dostatečné imunity), které je u zrychleného schématu nutné absolvovat již po třech letech namísto obvyklých pěti.
(vek)
Zdroj: www.tbe-info.com