Prostata
Prostata je součástí mužského pohlavního ústrojí. Jedná se o hladký, gumově tuhý, svalově žláznatý orgán. Tvarem a velikostí prostata připomíná kaštan. Váží asi 10 gramů. Na povrchu je kryta vazivovým pouzdrem, od kterého do jejího nitra odstupují vazivové přepážky a dělí prostatu na několik laloků. Nejčastějším onemocněním prostaty je její zbytnění, tzv. hypertrofie. Zvětšená prostata stlačuje a zužuje močovou trubici, čímž se zhoršuje odtok moči z močového měchýře.
Říká se...
„Živnobanka pro spermie.“
V minulosti
Obtíže s prostatou trápily muže již v dávnověku. Vypovídají o tom záznamy dochované ze starověkého Egypta, z doby okolo 15.století před naším letopočtem. Pro evropskou medicínu byla prostata objevena v 16. století belgickým anatomem Andreem Vesaliem. Současné pojmenování získala prostata téměř o sto let později, v roce 1611, od dalšího významného vědce Caspera Bartholiniho. #IMG#
Jak to viděl Jessenius
Prostata je součástí mužského pohlavního ústrojí. Jedná se o hladký, gumově tuhý, svalově žláznatý orgán. Tvarem a velikostí prostata připomíná kaštan. Váží asi 10 gramů. Na povrchu je kryta vazivovým pouzdrem, od kterého do jejího nitra odstupují vazivové přepážky a dělí prostatu na několik laloků.
Pod lupou
V prostatě se nacházejí buňky hladké svaloviny a vazivo, které obklopují prostatické žlázky. Každá žlázka má vlastní vývod. Vývody jednotlivých žlázek se spojují v několik silnějších vývodů, které ústí do části močové trubice procházející prostatou. V prostatě se často objevují drobné kaménky, s věkem jich přibývá a jejich zmnožení je znakem stárnutí prostaty.
Srovnávací anatomie
I ostatní savci mají prostatu. Plní obdobnou funkci jako u člověka. Největší je u šelem, kde dosahuje až velikosti lidské pěsti. Pohlavní orgány ptáků se skládají pouze z varlat a chámovodů, prostata a nadvarlata nejsou vyvinuty. U ryb ústí vývody z varlat rovnou k močovému vývodu. Hmyzí pohlavní ústrojí je složitější než rybí - tvoří ho varlata, chámovody, chámojem s hlenovými žlázkami, chámomet a kopulační vak.
Anatomie
Kdybyste chtěli nahmatat prostatu, museli byste sáhnout do konečníku. Nachází se totiž mezi jeho přední stěnou a močovým měchýřem. Středem prostaty prochází močová trubice. Ze stran prostatu lemují svaly pánevního dna.
Funkce
Prostatické žlázky vytvářejí řídkou, mléčně zkalenou tekutinu, důležitou pro výživu a pohyblivost spermií. Při vyvrcholení dochází k rytmickému smršťování buněk hladké svaloviny roztroušených okolo prostatických žlázek a tato tekutina je vytlačena do močové trubice, kde se smíchá se spermiemi a hlenovitým sekretem nadvarlat. Vzniká tak ejakulát.
Když nefunguje
Nejčastějším onemocněním prostaty je její zbytnění, hypertrofie. Zvětšená prostata stlačuje a zužuje močovou trubici, čímž se zhoršuje odtok moči z močového měchýře. Daleko závažnějším onemocněním je zhoubný nádor prostaty (karcinom). I při něm dochází ke zvětšení prostaty. Na rozdíl od prostého zbytnění je však prostata při vyšetření pohmatem často hrbolatá. Třetím častým onemocněním je zánět prostaty, tzv. prostatitida, kdy dochází k zanícení a bolestivému otoku žlázy.
Jak to poznám?
Zbytnění prostaty se narozdíl od karcinomu (ten se vůbec nemusí projevit močovými potížemi) v první řadě projeví poruchou odtoku moči. Postižený močí „na několikrát“, po kapkách, musí hodně tlačit. Při neléčeném zbytnění prostaty často zůstává v močovém měchýři jezírko zbytkové moči, které bývá často zdrojem infekce. U karcinomu se navíc může objevit krev v moči a hubnutí. Prostatitida je zpravidla provázena bolestmi v oblasti hráze a konečníku, obtížemi s močením a horečkami.
Vtip na závěr
Ptá se urolog: „Tak co je s vámi, pane?“ A pán na to, že nemůže čůrat. „No a kolikpak je vám let?“ „No devadesát dva.“ „Milej zlatej, tak to už jste si svoje odčůral…“