Jediný test, který dokáže spolehlivě určit, zda je karcinom prostaty u muže přítomen, je biopsie - tedy odběr tkáně a její mikroskopické vyšetření. Jsou zde ale ještě tzv. screeningové metody. Díky nim jsou vyhledáváni a kontrolováni rizikoví jedinci.
Prostatický specifický antigen (PSA) je látka vylučovaná buňkami prostatických žláz, a to zdravými i rakovinnými. U mužů bez potíží hladina v krvi obvykle nepřesahuje 4 ng/ml. Pokud se zvyšuje nad tuto hranici, pravděpodobnost přítomnosti tumoru stoupá. Ale samotná nízká hladina tohoto antigenu ještě nezaručí, že je pacient zdravý – mnoho mužů s potvrzeným tumorem má hladinu PSA nízkou. Obecně lze ovšem říci, že pokud bychom rozdělili muže do skupin podle hodnoty PSA, se zvyšujícím se množstvím by ve skupinách rostl podíl nemocných karcinomem prostaty. Pokud máte výsledky nad 4 ng/ml a více, může lékař doporučit vyšetření zopakovat anebo provést biopsii. Rozhoduje i souhra ostatních faktorů, které napovídají, jak pravděpodobný je u daného pacienta výskyt karcinomu.
Vlivů je více
Hladina prostatického specifického antigenu může stoupnout i z jiných příčin. Například kvůli:
- zbytnělé prostatě,
- vyššímu věku pacienta,
- zánětu prostaty,
- odběru v krátkém čase po ejakulaci,
- cyklistice,
- některým urologickým výkonům (vyšetření konečníkem),
- určitým lékům (třeba testosteronu).
Falešný pokles
Naopak někdy se stane, že se hladina PSA snižuje, ačkoli by jinak byla vysoká (a to i v případě, že je již karcinom utvořen). Příčinou může být:
- přítomnost inhibitorů 5alfa-reduktázy – jedná se o léčiva aplikovaná například proti vypadávání vlasů u mužů,
- užívání bylinných směsí,
- obezita,
- braní aspirinu,
- užívání statinů (léků na snížení hladiny cholesterolu),
- thiazidová diuretika (močopudné látky určené například k léčbě vysokého krevního tlaku).
Speciální postupy
Někteří lékaři využívají novější vyšetření založená na stanovení hladiny prostatického specifického antigenu. Většinou kvůli rozhodnutí, zda provést biopsii prostaty. Jedná se o zjišťování podílu volného PSA, rychlost růstu tohoto antigenu, jeho hodnotu vztaženou k objemu prostaty a také o hodnocení podle věku. Množství, které bývá v padesáti letech alarmující, je totiž v osmdesátce normální.
Nepohodlné, ale nutné
Vyšetření prostaty konečníkem se nazývá také „digitální“ (digitus = prst), ale žádné přístroje neočekávejte. Lékař zavede do pacientova konečníku prst a snaží se nahmatat jakékoli nerovnosti nebo ložiska v prostatě. Aby vyšetřil celou prostatu, je někdy nutné použít mírný tlak na stěnu konečníku, což může být nepříjemné obzvláště těm mužům, kteří trpí na hemoroidy. I tak ale bývá prohlídka velmi dobře snášena a obvykle trvá jen chvilku. Je důležitá, neboť pomáhá mimo jiné najít karcinom u pacientů, kteří mají falešně nízkou hladinu prostatického specifického antigenu.
(pez)
Zdroj: http://www.cancer.org