Proti žílám skalpelem
Pravidelné a důsledné nošení kompresních punčoch zmírní bolesti a zabrání dalšímu rozšiřování žil. Již vzniklé varixy však neodstraní.
V případě větších žil je vhodnější chirurgická léčba. Ta spočívá v odstranění postiženého úseku hlavní povrchové žíly na dolní končetině. Metody řešení křečových žil na končetinách jsou staré skoro 2 tisíce let. Odstranění rozšířených žil praktikoval už v roce 45 před naším letopočtem římský lékař Cornelius Celsus.
Podobné zákroky prováděné až do počátku 20. století se čistě prakticky zaměřovaly na odstranění žilních městků, kosmetický efekt nebyl podstatný. Výsledek operace tak díky rozsáhlým a komplikovaným řezům vypadal často hůře než původní stav. Změnu přinesla až druhá polovina 20. století, kdy byla oprášena a zdokonalena technika odstranění varixů pomocí speciálních háčků a malých řezů.
V současné době lze většinu křečových žil chirurgicky řešit ze dvou kosmeticky přijatelných malých řezů – nad kotníkem a v třísle. Varikózně změněné vedlejší větve se odstraňují z drobných vpichů pomocí speciálních malých háčků, kterými se postižená žíla zachytí a vytáhne. Některá pracoviště nabízejí metodu tzv. endovaskulárního laseru. Rozsah i způsob provedení výkonu závisí na množství varixů a jejich vzhledu. Některé operace je možné provést za krátkodobého znecitlivění ambulantně. Rozsáhlejší nálezy je vhodné řešit za krátkodobé hospitalizace.
(raf)