Dovolenou plánujte s ohledem na nemocné srdce
Prodělat srdeční infarkt neznamená, že se stanete poustevníky, kteří nikam nemohou. Jakmile je váš zdravotní stav stabilizovaný, lze už pár týdnů po srdeční příhodě cestovat. Jen je nutné, abyste si dovolenou dobře promysleli a nepodcenili přípravy.
Vyšetření u lékaře
- 4 až 6 týdnů před dovolenou navštivte svého kardiologa, aby vás vyšetřil, výsledky (kopie lékařských zpráv, kopii EKG) si vezměte s sebou a uložte si jeho telefonní číslo do mobilu.
- Vyšetření by mělo zahrnovat i zátěžový test na kole (bicyklová ergometrie) a budete dotázáni, kolik vyjdete schodů či celých poschodí.
- Pokud cestujete do zahraničí, zkontrolujte si, zda máte všechna očkování (platí hlavně pro Afriku, Asii a pro tropické oblasti obecně).
- Zajistěte si u kardiologa dostatečný počet balení léků, aby vám na dovolené najednou nechyběly.
Zdravotní připojištění pro cestu do ciziny
- Po srdeční příhodě máte bohužel o něco vyšší riziko dalších potíží, takže se pojištění vždycky hodí, protože kardiologická lékařská péče je v zahraničí pro nepojištěné finančně likvidační.
- Ve zdravotní pojišťovně se ujistěte, jestli pojištění pokrývá i případný transport zpátky do Česka (sanitou, vrtulníkem, letadlem).
Balení zavazadel
- Nezapomeňte si doma své léky včetně příbalových letáků (obsahují název účinné látky, který je na rozdíl od názvu léku všude ve světě stejný).
- Léky nevysazujte ani na dovolené, většinou se užívají každodenně a dlouhodobě a nesmí se vysadit (poradí kardiolog).
- Napište si na papír, co všechno užíváte a v jakých dávkách, pro případ, že léky ztratíte nebo vám je ukradnou.
- Léky si zabalte do příručního zavazadla, nejlépe někam nahoru, ať jsou po ruce.
- Není na škodu si na papír ještě poznamenat alergie na jídlo a léky, a to v angličtině.
- Pokud máte voperovaný kardiostimulátor nebo ICD (implantabilní kardioverter-defibrilátor), poznamenejte si kontakt (telefonní číslo a webovou adresu) na výrobce v zemi, do které cestujete.
Cestování letadlem
- Pokud máte kardiostimulátor nebo ICD, upozorněte na to na letišti obsluhu u bezpečnostní kontroly (security check), při které se prochází detekčním rámem, prohledají vás ručně.
- Detektor kovu vaše zařízení nepoškodí ani nezastaví, ale je lepší to nahlásit a neriskovat.
- V letadle si zarezervujte místo v uličce, abyste se mohli každou hodinu protáhnout, a to kvůli hluboké žilní trombóze, která se může vytvořit v noze nebo pánvi při extrémně dlouhém letu.
- Také pijte dostatek vody, abyste neměli zahuštěnou krev, a vyhněte se kávě a alkoholu.
- Pokud vlastníte kompresivní punčochy, vezměte si je do letadla na sebe.
Výběr destinace a hotelu
- Vyberte si cíl dovolené tak, abyste se vyhnuli velké nadmořské výšce (méně kyslíku) a horkému klimatu s vysokou vlhkostí vzduchu (dusno, tropické oblasti).
- Vybírejte ubytování v hotelu, který má výtah, nebo si rezervujte pokoj v přízemí.
Stravování
- Dávejte přednost ovoci, zelenině, libovému masu a dalším zdravým jídlům.
- Vyhněte se tučným jídlům, soli, hustým omáčkám a moučníkům.
Při dodržováni těchto pravidel a doporučení vašeho ošetřujícího lékaře dokážete minimalizovat zdravotní rizika a nic vám nebrání užít si dovolenou tak, jak chcete.
(ercp)
Zdroj: http://www.ehow.com/way_5172531_vacation-tips-heart-patients.html