Zažívací problémy mohou postihnout kohokoli prakticky v každé zemi na naší planetě. Průjmové onemocnění je v Egyptě lidově označováno jako „faraonova pomsta“, v Mexiku „Montezumova pomsta“, Keňa má termín „Mombasa expres“ a Indie „Delhi belly“. Cestovatelský průjem hrozí především v rozvojových zemích, ale není vzácností ani při putování po evropských státech. Za vznikem obtíží se skrývají faktory, které způsobují snížení obranyschopnosti organismu. Jedná se především o:
- změnu klimatu,
- únavu,
- nezvyklou stravu,
- kontaminaci nápojů a potravin infekčními mikroby.
Průjmy mohou být způsobeny bakteriemi, viry i parazity. Obtíže nejčastěji způsobuje bakterie Escherichia coli, na vině však mohou být i yersinie, noroviry nebo obávaný parazit měňavka úplavičná.
Střeva v ohrožení
Trávicí potíže se většinou rozvíjejí už v průběhu prvního týdne po příjezdu do rizikové oblasti. Průjmové onemocnění někdy může propuknout i krátce po návratu z cest. Typický průběh je charakterizován:
- třemi a více řídkými stolicemi denně,
- mírně zvýšenou tělesnou teplotou,
- někdy bolestmi břicha a zvracením,
- svalovou slabostí.
Zdravotní stav se většinou během několika dnů upraví, epizody průjmů se však mohou během dovolené vícekrát opakovat. Při závažnějším průběhu nemoci přetrvávají horečky, ve stolici se objevuje krev a organismus vykazuje známky dehydratace. Mezi příznaky odvodnění patří žízeň, suchost sliznic a kůže, únava, ospalost a malý objem moči. V těchto případech je nutné neprodleně vyhledat lékařskou pomoc.
Pravidla prevence
Základem prevence je zlaté cestovatelské pravidlo šesti „O“: obchod, originál, otevřít, oloupat, omýt, ovařit. Pokud vyrážíte do rozvojových oblastí, zvažte očkování proti střevním nákazám. Vyhýbejte se stravování na ulici, mléčným nepasterizovaným výrobkům, syrovému masu, ovoci a zelenině se slupkou. K pití i hygieně dutiny ústní používejte výhradně vodu balenou v originálních lahvích. Při sprchování se vyvarujte kontaktu vody s ústní dutinou. Dávejte si pozor také na nápoje s ledem. Ten se totiž často připravuje z kohoutkové vody, která může svým rozdílným minerálním složením také usnadnit rozvoj cestovatelského průjmu. Samozřejmostí je řádná hygiena rukou před každým jídlem.
Jak potíže zastavit
- Pitný režim. Základem léčby průjmového onemocnění je dostatečný přísun tekutin v podobě čisté vody nebo ovocných čajů. V případě rozvoje příznaků odvodnění organismu lze použít takzvané rehydratační roztoky, které dodají tělu ztracené minerály.
- Léky s dezinfekčními účinky. Tyto přípravky pomáhají odstranit nebezpečné bakterie ze střevního systému. O volbě konkrétního přípravku se můžete poradit se svým lékařem. V závažných případech se neobejdete bez užívání antibiotik, které vám předepíšou v tamním zdravotnickém zařízení.
- Hidrasec® 100 mg. Lék se užívá pro terapii akutních průjmových onemocnění, včetně cestovatelského průjmu. Přípravek svým působením zabraňuje nadměrným ztrátám vody ze střeva. Má rychlý nástup účinku, působí výhradně ve střevě, snižuje objem a množství stolice a zkracuje trvání průjmu. Obrovskou výhodou je možné podávání s jinými léky, jejichž účinek nijak neovlivňuje. Hidrasec® 100 mg je tak vhodným preparátem do vaší cestovní lékárničky.
(holi)
Zdroj:
SPC Hidrasec
http://www.cdc.gov/Ncidod/dbmd/diseaseinfo/travelersdiarrhea_g.htm