Dožene moje dítě v růstu ostatní?
Mnoho rodičů dětí s nízkou porodní hmotností si klade otázku, jak jejich dítě dále poroste. Dožene vůbec někdy vzrůstem své vrstevníky?
Děti, které se narodily s malou porodní hmotností, nejvíce pak ty vážící méně než 1 500 g, mají specifický růst. Tyto děti po porodu ztrácejí více svoji váhu, mohou prodělávat různá onemocnění spojená s nezralostí jednotlivých orgánů a mít problémy s příjmem potravy. Toto vše se může podílet na dalším zpomalování růstu v poporodním období.
Kterých dětí se týkají problémy s růstem nejvíce:
- nedonošených (děti předčasně narozené s malou porodní hmotností a současně s malou délkou vůči donošeným),
- hypotrofických donošených (děti s malou hmotností a s normální nebo i malou porodní délkou),
- hypotrofických nedonošených (s malou porodní hmotností, která neodpovídá očekávané hmotnosti vzhledem k délce těhotenství, a malou porodní délkou).
Mami, já to doženu!
Když tyto děti překonají obtíže spojené s jejich předčasným vstupem na svět nebo jen s malou porodní hmotností, dostanou se také do fáze rychlého růstu a pomalu své vrstevníky dohánějí a nakonec mohou růst i rychleji než oni. Tomuto jevu se říká "catch- up" (dohnání, chycení růstu vrstevníků). V tomto období mají také větší nutriční potřebu. Většina dětí (85 %) takto dožene vzrůst svých vrstevníků do druhého roku věku. Proto je růst nedonošených dětí posuzován podle růstových grafů přímo pro nedonošence nebo použitím tzv. korigovaného věku. Jedná se o věk chronologický, od kterého se odečítají měsíce, o které se dítě narodilo dříve. Od druhého roku pak lékaři tyto děti sledují pomocí běžných růstových grafů pro danou populaci jejich vrstevníků.
Co když je stále "malé"?
Menšina nedonošených dětí vykazuje dlouhodobě nižší tempo přibývání na váze i růstu do délky či výšky a může si zachovávat drobnou postavu i vzrůst až do dospělosti. Přestože tyto děti netrpí nedostatkem růstového hormonu, můžou profitovat z léčby růstovým hormonem. Pokud tedy jejich výška zůstává pod 3. percentilem i ve třech letech, je vhodné doporučit vyšetření v centru pro poruchy růstu. Nejvýznamnější dopad u této léčby je, pokud je zahájena již v předškolním věku.
(jate)
Zdroje: Ivan Peychl: Nedonošené dítě v péči praktického a nemocničního pediatra, Galén, Praha 2005, str. 43–49
www.prematurity.org