Jaká rizika s sebou kouření přináší pro plíce?
Kouření je přímo zodpovědné za téměř 90 % výskytů rakoviny plic a smrtí u chronické obstrukční plicní nemoci – CHOPN.
Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) zahrnuje:
- Chronický zánět průdušek – jedná se o dlouhodobý zánět velkých dýchacích cest. Mezi jeho příznaky patří dlouhodobé vykašlávání hlenu.
- Rozedmu plic (emfyzém) – tento stav plic ovlivňuje vzduchové vaky v plicích. Projevuje se např. dušností či kašlem.
U rakoviny plic jde o abnormální růst buněk, které se mohou hromadit na jednom místě a to může vést až ke vzniku nádoru. Mezi příznaky rakoviny plic patří:
- kašel,
- bolest na hrudi,
- dušnost,
- sípání,
- chrapot,
- vykašlávání krve či krvavého hlenu.
Příznaky plicních onemocnění souvisejících s kouřením mohou vypadat jako jiné plicní onemocnění nebo zdravotní problémy. Pokud máte jakékoli příznaky plicního onemocnění či dlouhodobé problémy, navštivte svého lékaře.
Další rozdíly mezi zdravými plícemi a plícemi kuřáka
Zdravé plíce jsou růžové a dostatečně pružné, aby se každým nádechem zmáčkly a roztáhly. Po celé délce vašich dýchacích cest je hlen a vlasové struktury zvané řasinky zbavují prachu nebo nečistot, které přicházejí se vzduchem. Chrání vás tak například před infekcí. Plíce poté kyslík předají červeným krvinkám a vydechnete oxid uhelnatý.
Škodlivé látky v cigaretovém kouři způsobují bobtnání drobných dýchacích cest v plicích. To může vést k dušnosti či pocitům těsnosti na hrudníku. S dalšími cigaretami se z dlouhodobého zánětu stává neflexibilní zjizvená tkáň. Lepivý dehet z tabáku po letech kouření může dokonce změnit barvu plic. Cigaretový kouř paralyzuje a zabíjí řasinky. To znamená, že vaše dýchací cesty nemohou filtrovat vzduch, který dýcháte tak efektivně, a již vás tak nemohou dobře chránit. Kouření také poškozuje alveoly, malé vzduchové vaky, které přivádějí kyslík do vašeho těla. Jakmile jsou zničeny, nedorostou. Plíce tedy kvůli kouření přestanou být pružné, mění svou barvu a ztrácejí schopnost vykonávat některé své běžné úkoly.
V okamžiku, kdy přestanete kouřit, se vaše plíce začnou uzdravovat. Řasinky v plicích se také znovu aktivují. To často vede ke kašli – řasinky se totiž snaží uklidit vše, co se do plic za dobu jejich neaktivity zaneslo.
Nebezpečí pasivního kouření
K pasivnímu kouření dochází vdechováním kouře bez toho, že by člověk samotný byl kuřákem. Děje se tak zejména ve společné domácnosti, kde je jeden nebo více členů kuřáky. Pasivní kouření může způsobit stejná onemocnění jako u kuřáků, a každoročně tak vede k úmrtí nekuřáků. Mezi příznaky spojené s vystavením pasivnímu kouři patří například:
- podráždění očí, nosu a krku,
- kašel,
- nepohodlí nebo bolest na hrudi.
Zvláště ohrožené jsou jím děti. U těch, které jsou vystaveny tabákovému kouři, se častěji vyskytují ušní infekce a astma. Jsou také vystaveny vyššímu riziku syndromu náhlé smrti kojenců než děti a kojenci, kteří nejsou vystaveni pasivnímu kouření.
Dovolte svým plicím pořádný nádech!
Odvykání kouření není nic jednoduchého. Jedná se často o zvyk, který si s sebou nesete desítky let. Když se tedy do odvykání chcete pustit, je důležité vědět, co vás čeká. Odvykací stav často zahrnuje zejména chuť na cigaretu, někdy horší náladu nebo nervozitu. Kromě toho je také důležité myslet na to, jak nahradíte své kuřácké rituály. Ke zmírnění odvykacího stavu můžete využít přípravky náhradního nikotinu, které jsou dostupné v lékárnách.
Tyto přípravky vašemu tělu dodávají nikotin v čisté formě a bez dalších škodlivin – jde například o pastilky s mátovou příchutí (Nicorette® Mint 4 mg, lisované pastilky), orální sprej (Nicorette® Spray 1 mg/dávka) či o transdermální náplast (Nicorette® invisipatch 15 mg/16 h, 25 mg/16 h). Můžete je využít jen občas při akutní chuti na cigaretu a překonat tak krizový moment – na to jsou vhodné zejména pastilky či gumy. Nebo můžete využít dlouhodobý účinek náplastí. Náhradní nikotin je ideálním pomocníkem v prvních týdnech odvykání – dáte tedy svým plicím šanci na úzdravu?
(krif)
Reklama na léčivý přípravek. Lisované pastilky Nicorette® Mint 4 mg a orální sprej, roztok Nicorette® Spray 1 mg/dávka obsahují nikotin a jsou k podání do úst. Transdermální náplast Nicorette® invisipatch 25 mg/16 h, Nicorette® invisipatch 15 mg/16 h obsahují nikotin a jsou k transdermálnímu podání. Před použitím si pečlivě přečtěte celou příbalovou informaci. Držitel registrace: McNeil AB, SE. Místní zástupce: Johnson & Johnson, s.r.o., Walterovo náměstí 329/1, 158 00 Praha 5 – Jinonice. CZ-NI-2100006
Zdroje:
https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/smoking-and-respiratory-diseases
https://www.webmd.com/lung/healthy-lungs-smokers-lungs