Dovolte malému hemofilikovi mazlíčka
Děti s hemofilií jsou až na svoji nemoc stejné jako jejich vrstevníci. Jen jim rodiče věnují větší péči, která však, pokud je příliš úzkostlivá, může i uškodit.
Vše pro normální život
U hemofiliků se často objevují výrony krve do podkoží, svalů a kloubů. Předchází jim zpravidla nějaký úder, větší tlak předmětu (např. hračky), u těžších forem i prudký pohyb v kloubu. Možnosti tělesných aktivit jsou menší než u zdravých dětí, nedoporučují se bojové a kontaktní sporty včetně fotbalu a hokeje, jízda na koni apod. Chránit hemofilika můžeme takto:
- malým chlapcům se doporučuje pořídit měkké nášivky na oblečení,
- vhodné jsou i chrániče na potenciálně ohrožené klouby a helmy,
- větší dohled je třeba ve škole, vyučující musí být informováni a poučeni, co při zranění dělat,
- hemofilik se nemůže plně účastnit tělesné výchovy, což ho může částečně vyčlenit z kolektivu – dospělí by se měli pokusit tomu předcházet.
Zvíře v roli terapeuta
Příznivého vlivu kontaktu se zvířaty se využívá v mnoha dětských nemocnicích a u pacientů se speciálními potřebami. A co pro nemocné znamenají?
- Mazlíčci pomáhají odvrátit pozornost od nemoci.
- Hra s nimi dává pocit radosti ze života a bezstarostnosti.
- Dlouhodobá péče o ně pak vnáší do dětského života další rozměr, rozvíjí smysl pro zodpovědnost a samostatnost.
- Důležitý je i pocit pevného přátelství.
- Díky zvířeti se zlepšuje nadhled dítěte nad jeho nemocí.
- Malému hemofilikovi se zvyšuje i sebevědomí, které mu okolní svět bere omezováním aktivit a připomínáním jeho odlišnosti.
Výběr dobře zvažte
Výběr mazlíčka závisí na možnostech rodiny a nárocích zvířete. Je výhodou, když dítě může být se svým chlupatým kamarádem v úzkém fyzickém kontaktu. Smečková zvířata, například psi, mají velkou schopnost interakce, naučí se mnoho povelů a stanou se opravdovou oporou. Na druhou stranu zvíře nikdy nesmí svojí velikostí nebo povahou hemofilika ohrožovat (fyzická převaha, vážnější pokousání apod.).
(uli)