Doutníky a dýmka jako zdravější varianta cigaret? Nesmysl
Kuřáci doutníků a dýmek často tvrdí, že jejich návyk je méně zdraví škodlivý než kouření cigaret. Tito lidé ale žijí ve velkém omylu.
Nepodléhejte mýtům
Jedním z mýtů o kouření doutníků a dýmky je tvrzení, že tyto tabákové výrobky jsou méně nebezpečné, protože nevedou k závislosti. Někteří kuřáci říkají, že doutníky nemohou jejich zdraví poškodit – vždyť přece vykouří pouze jeden nebo dva kusy za den. Ano, ale jeden jediný doutník může obsahovat více než 14 gramů tabáku. To odpovídá celému balíčku cigaret. Pro srovnání: v jedné cigaretě najdeme přibližně 8 mg nikotinu, v jednom doutníku je od 100 do 200 mg nikotinu. To je důvod, proč i pár doutníků za týden může vést ke vzniku závislosti na tabáku.
Rakovina nejen plic
Kuřáci doutníků a dýmek obvykle neinhalují kouř až do plic, a přesto není riziko vzniku rakoviny menší. U pravidelných uživatelů těchto tabákových výrobků je ve srovnání s nekuřáky 4- až 10krát vyšší pravděpodobnost, že zemřou na rakovinu ústní dutiny, hrtanu či jícnu. Pokud člověk inhaluje kouř až do plic, zvyšuje se u něj také riziko vzniku rakoviny plic, slinivky břišní nebo například močového měchýře.
Rizik je spousta
- Kouření tabáku v jakékoli podobě škodí našemu srdci a plicím.
- Užívání dýmky a doutníků může vést k rozvoji chronické obstrukční plicní nemoci, podobně jako u cigaret.
- Kouření obecně může také zhoršovat projevy astmatu.
- Doslova zhoubný vliv má tabákový kouř na lidské srdce a cévy – kouření doutníků například zvyšuje nebezpečí předčasného úmrtí na ischemickou chorobu srdeční o 30 %.
- Holdováním doutníků a dýmky riskujete i onemocnění dásní, ztrátu zubů, změnu barvy zubů i zápach z úst.
- Hrozí též erektilní dysfunkce.
Co poradit kuřákům doutníků či dýmky?
Ti, kteří nemohou přestat kouřit sami, ať neváhají vyhledat odbornou pomoc. Mohou se obrátit jak na specialisty v oboru léčby závislosti na tabáku, tak na svého praktického lékaře. Pro stávající kuřáky jsou více než vhodné pravidelné lékařské prohlídky, které zjistí případné onemocnění v co nejčasnějším stadiu.
(tek)
Zdroj: webmd.com