Dostaňte nemoc pod kontrolu: budete výkonnější v práci i v sexu
Až 40 % nemocných uvedlo, že revmatická artritida byla jediným důvodem, proč nejsou sexuálně aktivní. Závěry také ukázaly, že kromě fyzických problémů a emocionálních následků hlásili pacienti s RA pocity viny a frustrace.
Dosažení remise onemocnění u pacientů s revmatickou artritidou má nejen tzv. sociálně-ekonomický význam pro společnost, ale i pro konkrétní jedince s touto nemocí. Ukazují to výsledky rakouské studie prezentované v Římě na EULAR 2010, výročním kongresu Evropské ligy proti revmatismu.
Souvislost mezi revmatem a produktivitou práce
Revmatoidní artritida (RA) jako chronické onemocnění má bohužel dlouhodobý dopad na funkčnost pacientů a jejich schopnosti, které ovlivňují jejich pracovní život. „Výsledky studie ukázaly, že dosažení dlouhodobé remise je užitečné, zejména ze sociálně-ekonomického hlediska, protože snižuje nemocnost pacientů,” říká dr. Helga Radnerová z Lékařské univerzity ve Vídni.
Klidový stav jako cíl
Proto by remise měla být cílem. Rakouská studie na 356 pacientech zkoumala čas promeškaný v práci a kvalitu života, jako jsou mobilita, osobní péče, nepohodlí, úzkost, deprese a podobně. Tato analýza prokázala statisticky významné rozdíly mezi pacienty s revmatoidní artritidou, kteří dosáhli remise onemocnění, a těmi, u nichž se klidová fáze nedostavila. Jednodušeji řečeno, remise má pozitivní vliv na zlepšení kvality života. Proto by remise měla být cílem každého pacienta.
Revmatické onemocnění a sexuální život
Na kongresu EULAR 2010 byly prezentovány i zajímavé výsledky další, tentokrát francouzské studie. Ta mapovala vztah nemocných RA a jejich citové vztahy a sexuální život. Podle tohoto výzkumu nemoc negativně ovlivňuje obě uvedené oblasti života.
Až 40 % nemocných uvedlo, že revmatická artritida byla jediným důvodem, proč nejsou sexuálně aktivní. Závěry také ukázaly, že kromě fyzických problémů a emocionálních následků hlásili pacienti s RA pocity viny a frustrace. „Pacienti se ale bohužel zdráhají o těchto problémech hovořit i se svým lékařem,“ komentuje to dr. Gisela Kobeltová, hlavní autorka studie.
Přitom výsledky obou studií hovoří jasně: emocionální aspekty onemocnění u lidí s revmatoidní artritidou se v době remise stabilizovaly. To je pro tyto pacienty určitě přínosné. I proto se o jakýchkoli potížích spojených s onemocněním vyplatí mluvit s ošetřujícím lékařem. Může vám pomoci s jejich řešením.
(aši)
Zdroje: