Cesta k řídnutí kostí vede přes alkohol
Vápník je základní živina pro zdraví vašich kostí a alkohol je jeho nepřítelem. Chronické užívání alkoholu, zejména v dospívání a v rané dospělosti, totiž může výrazně ovlivnit celkové zdraví a zvýšit riziko osteoporózy v pozdějším věku.
Méně alkoholu, zdravější kosti
Kvůli alkoholu se dostává do kostí méně vápníku. Pokud denně vypijete více než 3 skleničky alkoholu, žaludek nebude schopen dostatečně absorbovat vápník. Naruší se tím činnost slinivky břišní a tím i vstřebávání vápníku a vitaminu D. Kromě toho působí alkohol negativně i na játra. Ta jsou nezbytná pro aktivaci vitaminu D, bez něhož není možné vstřebání vápníku.
Alkohol ovlivňuje i hormonální činnost
Konzumace alkoholu snižuje množství estrogenu a může vést k nepravidelné menstruaci. Jakmile klesá produkce estrogenu, kostní remodelace se zpomaluje a dochází k úbytku kostní hmoty. Pokud jste navíc v období menopauzy, pak přemíra alkoholu vede k řídnutí kostí. Lidé trpící alkoholismem mají více kortizolu a parathormonu. Vysoká hladina kortizolu snižuje tvorbu kostí a zvyšuje jejich rozpad, zvýšené množství parathormonu zase uvolňuje z kostí vápník.
Čím více pijete, tím více vám hrozí zlomeniny
Zvýšená konzumace alkoholu ovlivňuje také rovnováhu, což může vést k pádům. Silní pijáci mají křehčí kosti a trpí častějšími zlomeninami, především kyčlí a páteře. Jejich léčba je delší, protože alkoholici trpí obvykle podvýživou. Jakmile pít přestanete, stav vašich kostí se může poměrně rychle zlepšit. Pokud navíc holdujete cigaretám, pak jsou zdravotní rizika ještě větší. Nejlepším způsobem, jak zabránit škodlivým účinkům alkoholu, je to, že nebudete pít vůbec, ale to se dodržuje jen velmi těžko. Pokud už si skleničku něčeho ostřejšího nemůžete odepřít, alespoň ctěte pravidlo „všeho s mírou“.
(aši)