V případě pacientek s oboustrannou neprůchodností vejcovodů je zdravotní péče poskytnutá v souvislosti s umělým oplodněním hrazena pojišťovnami ženám ve věku od 18 do 39 let, ostatním pak od 22 do 39 let. U Všeobecné zdravotní pojišťovny je věková hranice 40 let (39 let + 364 dnů). Početí touto cestou je ze zdravotního pojištění proplaceno nejvýše třikrát za život, případně čtyřikrát v případě, že bylo v prvních dvou cyklech přeneseno pouze jedno embryo.
- Pojišťovny za ženu uhradí potřebná ultrazvuková a krevní vyšetření, odběr oocytů v celkové anestezii a vlastní embryotransfer 3. den kultivace embryí.
- Na léky potřebné pro stimulaci při umělém oplodnění se vztahuje menší či větší doplatek.
- Nadstandardní metody, jako je například prodloužená kultivace embryí, odběr spermií operativní cestou či vpravení spermie přímo do vajíčka, nejsou pojišťovnami hrazeny vůbec. Ne vždy jsou ale pro úspěšné oplodnění nezbytné.
Možností je víc
Centra asistované reprodukce ženám nenabízejí pouze kompletní proces umělého oplodnění zahrnující hormonální stimulaci, odběr vajíček, oplození oocytů spermiemi, kultivaci a přenos embryí. V některých případech může k otěhotnění postačit nitroděložní inseminace (IUI) neboli zavedení spermií přímo do dutiny dělohy v době ovulace. Vhodný okamžik je stanoven s pomocí ultrazvuku. Tato metoda je hrazena z prostředků zdravotního pojištění, a to maximálně 6× do roka.
Umělé oplodnění tedy zdaleka není možností jen pro bohatší páry. Mnohé výkony za pacienty uhradí pojišťovny, a to hned několikrát. Sáhnout hlouběji do peněženky však musíme v okamžiku, kdy se takto plánované početí víckrát nevydaří nebo si přejeme využít některých nadstandardních metod a služeb.
(veri)
Zdroj: http://www.fnmotol.cz/car/caste-dotazy/
http://www.iscare.cz/cenik_ivf.html