Abyste svá předsevzetí opravdu splnili, je potřeba si je nastavit realisticky. A to se týká i těch ohledně onkologické prevence. Nemusíte s nimi začít přímo prvního ledna, vyplatí se to totiž kdykoliv a jejich dodržení je důležité jak pro vás samotné, tak i pro vaše děti a blízké. Doporučíme vám tři tipy na předsevzetí z oblasti onkologické prevence, jejichž splnění může být pro zachování vašeho zdraví naprosto zásadní.
Tři druhy onkologické prevence: Každá vyžaduje jinou míru zapojení a motivace
Rakovina plní roli univerzálního strašáka, a tak se jí snažíme vyhýbat, jak se dá, případně omezit její škody. K tomu slouží nástroje prevence. Tomu, kdo dodržuje preventivní opatření, se dostává klidu na duši, že proti rakovině dělá maximum. Může to totiž bez přehánění znamenat rozdíl mezi životem a smrtí. Zároveň se jedná o široký pojem, existují dokonce tři druhy prevence – primární, sekundární a terciární.
Začneme odzadu, terciární se týká těch, kteří se již s nějakým onkologickým onemocněním léčili a momentálně jsou v jeho bezpříznakovém období (remisi). V tomto případě je péče velmi individuálně nastavena dle diagnózy a její závažnosti.
Další dva druhy prevence se však týkají všech, kteří mají to štěstí, že se ještě s rakovinou ve svém životě nepotkali. Sekundární prevence je zaměřena na záchyt onemocnění v časném, dobře léčitelném stadiu. K tomu jsou určeny pravidelné odborné kontroly našeho zdravotního stavu. Jak si vysvětlíme dále, není to nic skutečně náročného ani složitého a zvládne ji s trochou snahy každý. Co je mnohem horší, je splnit předsevzetí v oblasti primární prevence, tedy udělat vše pro to, aby u nás zhoubný novotvar ani nevznikl…
Rakovina se může objevit i u člověka, který žije zdravým životním stylem, ale ruku na srdce – kdo o sobě může říct, že žije zcela zdravě? Každý bojujeme s nějakým démonem, který kazí náš životní styl a zvyšuje šance na vznik karcinomu. Ať už jde o lásku k tučnému jídlu, soláriu, tabáku, nebo alkoholu, práce na vymýcení nešvaru z našeho života je nekončícím každodenním úsilím. Chvíli boj s ním vyhráváme, chvíli prohráváme. A v tom je také zakopaný pes, proč naše předsevzetí v onkologické prevenci často nedodržíme ani do konce ledna. Jsou totiž příliš náročná na čas a motivaci. Doporučíme vám tři taková, která nestojí tolik úsilí a jejich splnění může mít ve výsledku velký efekt.
1. Samovyšetření spojte s rituály a ani o něm nebudete vědět
Součástí primární prevence je pravidelné samovyšetření. U žen se týká prsou, u mužů varlat, pro všechny platí v případě mateřských znamének. Jakmile si osvojíte způsob, jak na něj, a vše natrénujete, spojte ho s rituály, např. každotýdenní koupelí nebo koncem menstruace. Nebudete tak mít problém samovyšetření zakomponovat do svého života a brzy si ani nevšimnete, že ho pravidelně provádíte.
2. Preventivní prohlídky, screeningy a zákroky jsou záležitostí jen jednou za čas a na chvíli
Úhelným kamenem sekundární prevence jsou kontroly vašeho zdravotního stavu v podobě docházení na preventivní prohlídky, screeningy a zákroky. Mnozí z nás si přitom vybaví otravné čekání v ordinaci svého lékaře a nepříjemná vyšetření, ale pojďme to vzít za lepší konec a naopak si říct, proč dát si předsevzetí v této oblasti je až směšně jednoduché.
Pokud se zamyslíte nad preventivními prohlídkami, nejčastěji je třeba se dostavit k zubaři, jeho návštěvu byste měli absolvovat jednou za půl roku. Podobně nelibě jako usazení do zubařského křesla vnímají některé ženy vyskočení na „kozu“ u svého gynekologa, ale i to se jednou ročně vyplatí vydržet. Při prohlídce totiž probíhá stěr z děložního čípku na případné předrakovinné změny. Každý dospělý člověk by měl také jednou za dva roky absolvovat preventivní prohlídku u svého praktického lékaře, která pomůže zhodnotit, zda netrpíte celou škálou civilizačních onemocnění.
Kromě těchto vyšetření jsou vám v onkologické prevenci k dispozici ještě screeningové programy zaměřené na skupiny rizikové pro vznik různých typů nádorů. Jejich absolvování se vyplatí v pravidelných intervalech ve středním a vyšším věku.
Sečteno a podtrženo, některé prohlídky není třeba absolvovat ani každý rok, spíše je třeba je vést v patrnosti, vyšetření budete mít rychle za sebou, několika návštěvami za rok si svou povinnost odbudete a nemusíte být ve zbytečném stresu, že jste něco zanedbali.
3. Očkování proti HPV – nejsnadnější primární onkologická prevence
U dětí probíhají preventivní prohlídky nejintenzivněji první rok a půl jejich života, poté se dostávají do stejné frekvence jako u dospělých. I v intervalech, kdy jich není dítě povinno se účastnit a ze zdravotního hlediska příliš nevyžaduje, např. v době dospívání, se však na prevenci vyplatí myslet. Právě v tomto časovém okně je totiž možné využít jediné očkování vhodné jako prevence rakoviny, a to proti lidskému papilomaviru (HPV). Může totiž stát hned za několika typy karcinomů u žen i mužů.
Od ledna je vakcína proti HPV plně hrazena všem dívkám a chlapcům ve věku 11–14 let (včetně). Doporučuje se ovšem využít ji ještě před zahájením sexuálního života, a proto není dobré s její aplikací zbytečně otálet. Ze strany vás, rodičů těchto dětí, to tedy vyžaduje jen drobnou motivaci v podobě naplánování návštěvy u pediatra. Z hlediska ostatních možností primární onkologické prevence se jedná o drobnost, ovšem s obrovským dopadem.
Onkologická prevence nemusí být fata morgana. Opřete se do ní ze správné strany
Co tedy můžete pro onkologickou prevenci letos udělat?
- Věnujte pár minut času nácviku samovyšetření a spojte ho s příjemným rituálem, pak si jeho splnění můžete započítat téměř za nic.
- Pokud nejste registrováni u jednoho z výše zmíněných lékařů, zaregistrujte se a objednejte se k nim. V součtu strávíte jejich preventivními návštěvami jen několik hodin času za rok a na oplátku se zbavíte hlasu pochybností o svém zdraví.
- Buďte touto disciplinovaností příkladem svým dětem a udělejte pro ně i něco navíc, postarejte se, aby i ony využily všech možností onkologické prevence. Jejich sexuální život ovlivnit nemůžete, můžete jim jen dát poučení o prevenci sexuálně přenosných onemocnění a nechat je očkovat proti HPV.
Doufáme, že jsme vám dokázali, že onkologická prevence nemusí být na seznamu vašich letošních předsevzetí obávanou položkou.
Pokud byste se chtěli dozvědět více o HPV, můžete vyplnit náš krátký průzkum níže.
Zdroje:
https://newsinhealth.nih.gov/2010/12/making-your-resolutions-stick
https://www.scripps.org/news_items/6251-how-to-keep-your-healthy-new-year-s-resolutions
https://www.linkos.cz/lekar-a-multidisciplinarni-tym/prevence-a-skrining/onkoprevence-pro-ceskou-republiku-1/
https://www.loono.cz/prevence/samovysetreni