Cukrovka (odborně diabetes mellitus) je onemocnění, při kterém v těle dochází ke zvýšení hladiny krevního cukru (odborně hyperglykémii). Nejčastější je cukrovka 2. typu, při jejímž vzniku hraje významnou roli tzv. inzulinová rezistence, tedy stav, kdy tělo nedokáže využít inzulin produkovaný vlastním tělem. S rostoucím věkem se její výskyt zvyšuje – udává se, že v Evropě postihuje v důchodovém věku až 30 % populace, a ve Spojených státech dokonce kolem 40 %. Navíc se očekává, že tato čísla budou dále narůstat…
Senioři a cukrovka
Cukrovka se může vyskytnout v každém věku, u vyšších věkových skupin má však typické charakteristiky. Stárnutí je spojeno s celou řadou změn, senioři často trpí obvykle i dalšími chorobami, a tak mohou být průběh cukrovky i její projevy ve srovnání s ostatními věkovými kategoriemi odlišné. Nelze však hledět pouze na kalendářní věk – ten totiž nevypovídá o tom, kolik senior potřebuje péče nebo zda je závislý na svém okolí.
Cíl léčby cukrovky je stejný u všech věkových skupin – jedná se především o:
- odstranění klinických příznaků onemocnění,
- udržení optimálních hodnot krevního cukru,
- zamezení vzniku komplikací,
- léčbu průvodních onemocnění,
- celkové zlepšení kvality života,
- snížení úmrtnosti.
U specifických skupin cukrovkářů mohou být však léčebné cíle méně přísné (např. u osob s vysokým srdečně-cévním rizikem je možné tolerovat i vyšší hodnoty hladiny krevního cukru). Léčba cukrovky by měla být vždy individuální a zohledňovat doprovodná onemocnění, osobnostní faktory staršího nemocného, jeho duševní stav i sociální podmínky.
Co přesně léčba cukrovky ve stáří obnáší?
Jedním z důležitých opatření při cukrovce je změna životního stylu. U starších pacientů je však obtížnější změnit jejich celoživotní návyky. Léčba tedy spočívá v následujících opatřeních:
- Fyzická aktivita: V tomto případě je vždy třeba přihlížet i k celkovému zdravotnímu stavu a možnostem nemocného. Fyzická kondice se ve stáří získává pomaleji, naopak ztrácí se rychleji. Často je vhodná konzultace specializovaného fyzioterapeuta.
- Dietní opatření: Mělo by se vycházet ze stravovacích návyků seniora a jídelníček uzpůsobit i jeho přidruženým chorobám. Je také třeba brát ohled na jeho sociální možnosti.
- Redukce hmotnosti: Opatření souvisí především s výše uvedenými změnami životního stylu – fyzickou aktivitou a dietními opatřeními.
- Farmakologická léčba: Důraz je kladen na citlivě nastavenou a individualizovanou léčbu. Senioři často trpí větším množstvím chorob najednou. Léky, které z tohoto důvodu užívají, se však mohou vzájemně ovlivňovat. Při vybírání příslušného léku (ať už se jedná o tablety, či injekce) musí lékař zhodnotit doprovodná onemocnění (mimo jiné stav ledvin, srdce či jater) a riziko jejich vzájemného ovlivňování. V případě injekcí s inzulinem je také potřeba myslet na to, zda bude senior schopen si injekce sám píchat nebo jestli má dostatečné sociální zázemí.
Cukrovka není jen o cukru
Při léčbě cukrovky nestačí pouhá tzv. kompenzace hyperglykémie, je nutné léčit i doprovodné choroby, jako například vysoký tlak, vysoké krevní tuky (dyslipidémie) či obezitu. Ve spojitosti s těmito onemocněními se často používá pojem „metabolický syndrom“. S věkem výskyt těchto onemocnění v populaci významně stoupá. Samostatnou kapitolou jsou pak akutní či dlouhodobé komplikace cukrovky:
- Příliš nízká hladina krevního cukru (hypoglykémie) – Ta patří k nejčastějším akutním komplikacím léčby cukrovky. U starších osob však může probíhat bez příznaků anebo může být špatně diagnostikovaná (může být například důvodem pro noční zmatenost, někdy může připomínat i mrtvici).
- Onemocnění očí – Cukrovka může ve spojitosti s vyšším věkem vést k různě závažnému postižení zraku. Cukrovkářům při ní hrozí především riziko šedého a zeleného zákalu a tzv. retinopatie, postižení sítnice typické pro cukrovku. Každé z těchto onemocnění může zapříčinit zhoršení až ztrátu zraku.
- Postižení dásní – Tělo cukrovkáře má horší obranyschopnost, a proto i dásně a okolní tkáně jsou vystaveny většímu riziku infekce. Abyste si svůj chrup udrželi co nejdéle, měli byste o něj pravidelně pečovat.
- Riziko pádů – Zrak, rovnováha i funkce nervů – to vše může být při cukrovce ovlivněno a spolu s vyšším věkem vést k častým pádům.
- Ovlivnění pohlavního života – Cukrovka působí na cévy a nervy spojené s pohlavními orgány. Může tak mít vliv na průběh pohlavního aktu, u mužů mimo jiné v důsledku tzv. erektilní dysfunkce.
- Zhoršená obranyschopnost – Snížená schopnost bojovat s infekcemi může vést k těžšímu průběhu infekcí. U starších cukrovkářů je proto vhodné zvážit očkování.
- Diabetická noha – O nohy cukrovkáře by se mělo pečovat velmi pečlivě. V případě vzniku defektů může být jejich hojení dosti komplikované. Vhodná je tedy péče o pokožku i nehty a ošetřování i drobných ranek.
(viv)
Zdroje:
https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2012/09/03.pdf
https://www.webmd.com/diabetes/diabetes-aging
https://www.thediabetescouncil.com/the-elderly-and-diabetes-everything-you-need-to-know/