Spíte s otevřenýma očima? Pozor na zdraví
Většina lidí má během spánku víčka semknutá k sobě. Tak je to správně, oční rohovka potřebuje ochranu, aby nevysychala a neohrožovala ji tak například infekce. Někteří jedinci však ve spánku oči dovřené nemají. Vadí to?
Nedovírání očních štěrbin ve spánku je porucha vyskytující se po staletí. Lidový název pro ni je "zaječí oko" a v medicínském žargonu má latinský ekvivalent stejného významu, lagophtalmus. Název je odvozen od připodobnění oku zajíce, který skutečně spí s pootevřenýma očima.
Zavřete oči…
Pokud je mezi víčky jen minimální štěrbina a oko je možné dovřít úplně, o zdravotní problém se zpravidla nejedná. Znamená to pouze, že během hlubokého spánku dojde k výraznému poklesu tonu svalů obsluhujících víčka, ale jinak je funkce víček v pořádku a k ohrožení rohovky nedochází. Jiná situace ale nastává, pokud je oko trvale nedovřené. Pak kvůli nedostatečnému zvlhčování rohovky slzami může skutečně dojít k poškození rohovky a následné poruše vidění.
Nemocné oko, nebo víčko?
Proč víčka nedovírají? Porucha může být na straně oka nebo víček. Poruchy oka představují buď příliš veliké oko, nebo oko příliš vystupující z očnice, jež pak víčka nedokážou zcela pokrýt. Veliké oko může signalizovat vývojovou poruchu, oko vystupující z očnice se objevuje nejčastěji v souvislosti se zmnožením tuku v očnici při Graves-Basedowově chorobě (autoimunitní porucha funkce štítné žlázy).
Vzácněji může "oko vylézající z důlku" ukazovat na přítomnost nádoru v očnici nebo na úraz či na zánět v oblasti oka a očnice. Poruchy postihující samotná oční víčka se objevují zejména při obrnách lícního nervu (např. tzv. Bellova obrna z chladu) nebo, stejně jako v případě oka, při úrazech a zánětech.
Sami doma příčinu nedovírajících se očních štěrbin ve spánku nezjistíte. Proto pokud máte takový problém nebo znáte-li někoho, kdo spí s otevřenýma očima, zejména pokud tak nespí odjakživa, je na místě vyhledat očního lékaře a zkontrolovat, zda jsou oči a víčka v pořádku.
(zak)