Spojte se se svým dermatologem a zatočte s lupénkou
Vaším nejsilnějším spojencem v bitvě s onemocněním zvaným psoriáza neboli lupénka by měl být váš dermatolog. Lékaři vám totiž mohou nabídnout více léčebných možností přímo „na míru“.
Vaším nejsilnějším spojencem v bitvě s onemocněním zvaným psoriáza neboli lupénka by měl být váš dermatolog. Lékaři totiž jako první znají novinky z výzkumu této nemoci, a mohou vám tak nabídnout více léčebných možností přímo „na míru“.
Než se vydáte do odborné ambulance
- Najděte toho správného lékaře.
Zeptejte se přátel nebo známých nebo vyhledejte nejbližší léčebné centrum (odkaz na léčebná centra). - Zeptejte se sami sebe, co si od návštěvy lékaře slibujete.
Pouze vy víte, co vás trápí nejvíc. Jste spokojeni se stávající léčbou? Chcete, aby léčba byla efektivnější? Máte nějaké nové příznaky? Četli nebo slyšeli jste v poslední době něco, co byste chtěli s lékařem zkonzultovat? - Zkuste se zamyslet, zda nemáte nerealistické požadavky.
Léky nefungují přes noc. A navzdory všem pokrokům stále neexistuje možnost, jak lupénku vyléčit. Přistupujte tedy k léčbě bez zbytečných nároků, jedině tak se vyhnete frustraci a depresím.
U lékaře
- Pozorně naslouchejte.
Během rozhovoru s lékařem byste se měli dozvědět co nejvíce o léčebném plánu, potenciálních nežádoucích účincích a také výsledcích, které můžete očekávat. Ideálně si vše zapište, abyste vlivem stresu v ordinaci na nic podstatného nezapomněli. Doma se k zápiskům znovu vraťte, a máte-li doplňující otázky, neváhejte se s nimi na lékaře znovu obrátit. - Mějte k lékaři důvěru.
Svému ošetřujícímu lékaři byste měli sdělit všechny své problémy spojené s psoriázou. Zásadní informací jsou zejména nežádoucí účinky předešlé terapie, nově se objevivší nebo naopak vymizelé příznaky.
A co potom?
- Buďte informovaným pacientem.
Tím, že si o své nemoci něco přečtete, zvýšíte kvalitu své komunikace s lékařem. To ovšem platí pouze pro kvalitní zdroje. - Pravidelné kontroly u lékaře jsou nezbytností.
Jedině tak může být zachována kontinuita léčebné péče. Bohužel se léčba nedá naplánovat podle učebnice a u každého pacienta funguje něco zcela jiného. Proto je pro lékaře důležité, aby měl možnost kontroly. - Neizolujte se.
Lidé trpící psoriázou často zmiňují, že se cítí izolovaní a sami. To pak v konečném důsledku vede jen ke stresu a ten psoriázu dále zhoršuje. Proto se svěřte své rodině a přátelům nebo se připojte ke skupině podobně nemocných lidí. S nimi získáte náhled a zlepšíte si sebedůvěru.
(pes)
Zdroj: www.skincarephysicians.com