Spolkněte kameru
Jednoduché nahlédnutí do zákoutí lidského těla a diagnostika nebo léčba pomocí ...
Principem metody je snímání vnitřku zažívacího traktu prostřednictvím miniaturní kamery. Kamera je součástí kapsle (odtud „kapsuloskopie“) veliké jen přibližně 1x2,5 centimetru, která je určena ke spolknutí. Kapsle obsahuje kromě barevné kamery i zdroj světla, rádiový vysílač a zdroj energie.
Po polknutí setrvává kapsle s kamerou asi 30 až 60 minut v žaludku, odkud pak dále postupuje pomocí peristaltiky do dvanáctníku a dalších oddílů střeva. Kamera je schopna pořizovat snímky pod úhlem až 240 stupňů, a tím poskytuje kompletní zobrazení vnitřku střeva. Zvětšením lze zobrazit i detaily povrchu střevní sliznice. Snímaný obraz je vysílán rádiovým signálem a snímán elektrodami na břiše pacienta. Vysílaný obraz a informace o aktuální poloze kamery jsou potom směrovány do nahrávacího zařízení připevněného u pasu vyšetřované osoby. Získaný videozáznam 2 až 6 hodin dlouhé pouti tenkým střevem potom lékaři po vyhodnocení speciálním programem poskytuje přehled o stavu běžně nepřístupných oblastí tenkého střeva.
Po celou dobu vyšetření může pacient vykonávat obvyklou činnost, je pouze nutno zabránit posunu nebo ztrátě kontaktu elektrod snímajících aktuální polohu kamery. Vyšetření je ukončeno sejmutím senzorů a záznamového zařízení 8 hodin od zahájení. Samotná kapsle se po určité době přirozeně vyloučí, je určena pouze na jedno použití a pacient její odchod se stolicí nemusí vůbec zaregistrovat.
Kapsuloskopie je cenným diagnostickým nástrojem při odhalování zdrojů krvácení, vředů, zánětů a nádorů. Pohyb kapsle v trávicím traktu je dán pohybem vlastního střeva a nelze jej ovládat. Zařízení tedy slouží pouze k zobrazení, nelze jím odebírat vzorky tkáně k vyšetření.
(raf)