Sport v těhotenství: za určitých podmínek rozhodně ano!
Sport v těhotenství přináší určitá rizika, ale také mnoho výhod. Jaké zásady tedy dodržovat, aby nám sport co nejvíce těhotenství zpříjemnil a zároveň byl i svým způsobem průpravou na nadcházející porod?
Těhotenství není nemoc
Na těhotenství je již ze samotné lidové tradice nahlíženo jako na jiný stav. Nezapomínejme však, že se jedná o stav zcela přirozený, fyziologický. Těhotenství tedy neznamená automaticky zákaz sportu. Avšak pozor, musí se jednat o těhotenství bezproblémové a nekomplikované.
Než začnete sportovat
Než začnete sportovat, zamyslete se nad následujícími body, případně je prodiskutujte se svým gynekologem.
- Jaký je váš zdravotní stav? A to jak aktuální, tak i dlouhodobý.
- Je vaše těhotenství rizikové? Není vaše těhotenství vícečetné či nehrozí u vás např. preeklampsie, tedy stav objevující se v pozdním těhotenství a charakterizovaný přibýváním na váze, zvýšením krevního tlaku apod.?
- Jaký druh sportu byste ráda praktikovala? S lékařem proberte stupeň námahy, zda se hodně zapotíte a jaké je riziko poranění.
Nepříznivé odpovědi na některé výše uvedené otázky nemusí hned znamenat úplný zákaz sportu, mnohdy stačí najít vhodnou alternativu, nejčastěji dlouhé procházky či plavání.
Změny v ženském těle během těhotenství
- Zvýšení tělesné hmotnosti včetně odlišného rozložení váhy po těle, což má za následek změnu těžiště. Žena v těhotenství používá jinou koordinaci pohybů, a to zejména ve třetím trimestru. To může být nebezpečné a nepříjemné např. u kondičního běhání.
- Uvolnění vaziva. V rámci přípravy na porod se v organismu vazy stávají uvolněnějšími. Důsledkem je pak vyšší riziko poranění. Vyhněte se proto sportům, kde je nutné skákání, rychlé změny směru či nadměrné protahování.
- Zvýšená klidová tepová frekvence. Při sportování byste si měla odpočinout vždy, když pocítíte únavu, nesportujte až do vyčerpání.
- Snížený krevní tlak díky proudění krve do placenty plodu. Proto nepraktikujte sporty, kde se rychle mění pozice, hrozí vám závratě až mdloby.
- Po čtvrtém měsíci se pro zachování optimálního krevního oběhu vyhněte sportům, při nichž se leží na zádech.
Pozor na…
Zejména se vyhněte všem kontaktním sportům. V průběhu prvního trimestru je plod ještě bezpečně schován uvnitř vašeho těla, postupně se však stává čím dál tím více zranitelnějším. Zapomeňte na adrenalinové sporty i skákání na trampolínkách. Velký pozor si dejte na riziko přehřátí – pijte dostatečné množství tekutin a nesportujte v horkých dnech.
Výhody sportu
Přiměřené a uvážené sportování však přináší mnohá plus. Kromě lepší kontroly nad vaší váhou a zachování dobré fyzické kondice na porod je jím i dobrá nálada a pohoda, kterou sport přináší!
Zdroj: www.betterhealth.vic.gov.au
Těhotenství a sport, 12/2013