Spolupracujte při léčbě, strávíte méně času v nemocnici
Přijde vám podivné, že pacient, který cílenou léčbu střevních zánětů (SZ) přesně nedodržuje, nechodí na pravidelné kontroly a celkově se prostě nemocnici vyhýbá, v ní nakonec stráví více času? Možná to zní paradoxně, ale podle posledních vědeckých výzkumů tomu tak skutečně je.
#IMG#
Compliance = adherence = spolupráce pacienta
Stále častěji se do povědomí pacientů dostává pojem compliance, někdy také adherence. Obojí v medicínské mluvě znamená ochotu pacienta spolupracovat. Compliance tedy popisuje, jak je pacient schopen se přesně řídit radami lékaře, dodržovat braní léků nebo kontrolní návštěvy. Pacient, který má vysokou compliance (adherenci), se také nazývá adherentní. Pacient nonadherentní, tedy s nízkou compliance, naopak nespolupracuje a nakonec v nemocnici leží déle kvůli nejrůznějším komplikacím. Spousta pacientů vám řekne, že to je přece jasné. Realita je ovšem jiná.
„Být častěji doma“ je pro pacienty velkou motivací
Při cílené léčbě střevních zánětů je spolupráce pacienta opravdu zásadní. Jde o léčbu moderní, novou a velmi účinnou, ale také dražší. Proto je nezbytné léčbu co nejpřesněji dodržovat, aby opravdu účinná byla. Poslední výzkum mezi pacienty s Crohnovou nemocí prokázal, že spolupracující adherentní pacienti proleželi v nemocnicích daleko méně času. Naopak v nich spoustu času museli strávit pacienti nespolupracující, a to nejčastěji kvůli novým vzplanutím Crohnovy nemoci. Při srovnání obou skupin pacientů byl zjištěn až neuvěřitelný rozdíl:
- Spolupracující pacienti, kteří si chodili častěji pro další dávku léků a na kontroly, pobývali v nemocnici v průměru necelých 6 dní.
- Naopak pacienti, kteří léčbu nedodržovali nebo kontroly odkládali, pak při každé hospitalizaci strávili průměrně necelých 13 dní.
Další zajímavostí bylo, že v obou skupinách pacientů mírně převládaly ženy. Mezi 100 spolupracujících pacientů převládaly ženy v poměru 58 ku 42. Stejně tak u skupiny pacientů, kteří léky a kontroly vynechávali, převládaly ženy v poměru 53 ku 47. U obou pohlaví se přitom toto onemocnění vyskytuje stejně často, pouze u kuřáků asi dvakrát častěji.
(ercp)
Zdroj:
Am J Gastroenterol 2010; 105 (1): 398–399.