Sportem ku zdraví: co (ne)dělat, aby to tak opravdu bylo
Letní prázdniny začaly a s nimi nastalo i období výletů a sportovních aktivit. Teplé počasí nás přímo vybízí k pohybu a trávení volných chvil s přáteli, na druhou stranu se s létem pojí enormně zvýšený počet úrazů, a to zejména pohybového aparátu.
Přinášíme vám výčet nejčastějších sportovních zranění a malou „příručku“, jak jim předejít, aby vaši radost z pohybu nezkazila návštěva zdravotnického zařízení.
Úrazy pohybového aparátu
Škála poranění je opravdu široká, paradoxem je, že kosti, klouby a svaly umožňují člověku vykonávat pohyb a zároveň se při fyzické aktivitě stávají hlavním terčem úrazů.
Mezi nejlehčí poranění patří odřeniny a pohmožděniny, které si nejčastěji způsobíme pádem, nárazem do tvrdého předmětu nebo střetem při kolektivním sportu. Odřené místo vydezinfikujeme a překryjeme sterilním obvazem, v případě pohmožděniny je nejvhodnější léčbou chlazení a klid postižené končetiny.
Poněkud horší situace nastává při podvrtnutí kloubu, nejčastěji kolene nebo kotníku. Příčinou může být špatné došlápnutí po výskoku při volejbale, podklouznutí nohy při tenise nebo fotbale. Ač příčin může být mnoho, postižený kloub vypadá vždy podobně – je bolestivý a oteklý. Pokud se v otoku objeví známky krvácení, je třeba brát v úvahu i natržení či přetržení kloubních vazů. V případě pouhého podvrtnutí stačí končetinu znehybnit, ledovat a několik dní nechat v klidu.
V nejhorším případě může dojít ke zlomenině kosti nebo vymknutí kloubu. V obou případech je nutný rychlý transport do zdravotnického zařízení. Úrazům pohybového aparátu předcházíme zvýšenou opatrností a používáním ochranných pomůcek, jako jsou chrániče, helmy aj.
Poranění hlavy a krku – otřes mozku, nitrolební krvácení
Poranění hlavy a krku patří mezi nejhorší sportovní úrazy, při těchto úrazech totiž může dojít k poškození mozku nebo míchy. Důrazně upozorňujeme, že často jedinou život zachraňující prevencí je nošení bezpečnostní helmy! Bohužel většina smrtelných úrazů se stává z důsledku opomíjení této ochranné pomůcky.
V naší republice patří mezi vážná letní poranění krční míchy skok do neznámé vody. Skokan často nezkontroluje hloubku vody a při skoku „šipkou“ dochází k vážnému poranění krku a míchy, které může vést k okamžité smrti.
Otřes mozku patří mezi relativně méně závažné zranění, způsobuje ho náraz tvrdého předmětu na hlavu nebo naopak náraz hlavy na tvrdý předmět. Je typicky provázen amnézií (ztrátou paměti) na období úrazu a často také zvracením a poruchami mozkové činnosti.
Nenápadným zabijákem se může stát nitrolební krvácení. Sportovní úraz se stal osudným i anglické herečce Natashe Richardsonové, manželce irského herce Liama Neesona. Natasha Richardsonová si přivodila úraz hlavy při lyžování, po kterém upadla do krátkého bezvědomí, po probuzení však nejevila žádné známky porušení mozkové činnosti a nebyla předána na vyšetření do nemocnice. Bohužel krvácení po 7 hodinách od pádu způsobilo vážné poškození mozku, herečka znovu upadla do bezvědomí a poté zemřela.
Úpal a úžeh
Na první pohled se může zdát, že úpal či úžeh nemají se sportovními úrazy nic společného, opak je však pravdou. Zejména v letních měsících dochází k zvýšeným ztrátám tekutin pocením a také jsme déle vystaveni intenzivním slunečním paprskům.
Úpal vzniká přehřátím organismu, které je podpořeno velkou ztrátou tekutin. Mezi projevy přehřátí patří bolest hlavy, nevolnost, zvracení, apatie a další příznaky. Nejúčinnější prevencí je především dostatečný příjem tekutin, nejlépe minerálních vod.
Úžeh je zvláštním podtypem úpalu, kdy se k přehřátí organismu přidává působení slunečních paprsků na hlavu. Příznaky jsou velmi podobné úpalu, ale v případě úžehu jsou vystupňované příznaky spojené s poruchou mozkové tkáně a v nejhorších případech může dojít až k upadnutí do bezvědomí, proto při pobytu na slunci doporučujeme nosit pokrývku hlavy.
Tonutí
Na konec je potřeba zmínit i případy tonutí. Často se stává, že člověk přecení své síly a poté začíná boj o holý život s vodním živlem. Pokud víte, že nejste dobrý plavec, neriskujte zbytečným vzdalováním se od břehu a plaváním na dlouhé vzdálenosti. Svalová únava a křeče však mohou postihnout i zkušené plavce, proto je potřeba vždy dbát zvýšené opatrnosti a znát svoje možnosti.
V boji s úrazy je nejúčinnější zbraní prevence. Používejte ochranné pomůcky, pijte dostatek tekutin a především sportujte rozumně a s „mírou“. Nejde přece o to, být nejlepší, ale především si užít volného času, přírody a svých přátel.
Jakub Holešovský
Odborník uLékaře.cz