Sport skutečně pro všechny
O prospěšnosti sportu jistě nikdo nepochybuje. Co platí o zdravých lidech, platí dvojnásob o lidech s jakýmkoli druhem handicapu.
Evropská charta sportu vychází z principu, že každý člověk má právo na sport. Zakladatel hnutí na podporu sportu osob se zdravotním postižním a autor myšlenky paralympiády Ludwig Guttmann hovoří o obrovské terapeutické hodnotě sportu a jeho nezastupitelné roli v procesu fyzické, psychické i sociální rehabilitace osob s postižením. Jak na tom je v oblasti sportu handicapovaných Česká republika?
Podle výboru pro rozvoj Rady Evropy jsou v západních zemích necelá 3 % sportujících osob se zdravotním postižením oproti 30 % uváděným u sportujících nepostižených osob. Z údajů českých svazů zdravotně postižených sportovců vyplývá, že u nás se věnuje aktivní sportovní činnosti 1,6 % osob se zdravotním postižením. To potvrzují i oficiální data. V České republice žije dle Českého statistického úřadu přes milion osob se zdravotním postižením. Podle Unie zdravotně postižených sportovců u nás funguje celkem 154 sportovních klubů sdružujících handicapované s celkovou členskou základnou přes 16 000 lidí.
Skupina handicapovaných závodníků před Pardubickým vinařským půlmaratónem 2017.
Nejvýznamnějšími bariérami, které brání handicapovaným v aktivním zapojení do sportu, jsou podle odborné literatury následující:
- šok z postižení (u získaných postižení),
- „medicínský ochranářský postoj“ ze strany lékařů a rehabilitačních pracovníků (snaha o eliminaci všech rizik a nepřetěžování),
- nedostatečná organizační, odborná a propagační činnost sportovních svazů, nevyhovující materiální a ekonomické podmínky,
- nefungující spolupráce se sportovními svazy osob bez postižení a se zástupci regionální správy.
Podaná ruka handicapovaným
Co tedy pomáhá zajistit, aby byl sport dostupný skutečně pro všechny? Handicapovaný sportovec obvykle potřebuje pro svou účast asistenci a zde se otevírá prostor pro spolky a organizace pomáhající zapojení postižených do sportu. Jednou z organizací, která se v této oblasti angažuje, je nadace sanafriends, pomáhající lidem se vzácnými onemocněními a podporující zapojení handicapovaných do sportu.
Pravidelnou formou pomoci jsou například běžecké tréninky s klienty Centra sociálních služeb pro osoby se zrakovým postižením v Brně-Chrlicích. „Běhání se věnuji dlouhodobě a chtěli jsme s kolegy z brněnského centra sanaplasmy zprostředkovat radost z pohybu i lidem, kteří sami aktivně sportovat nemohou. Proto jsme navázali kontakt s centrem pro nevidomé. Pomáháme takto každý týden od roku 2014 a s nevidomými se účastníme i běžeckých závodů,“ říká Monika Strašáková ze společnosti sanaplasma, která je zřizovatelem nadace sanafriends. Význam těchto aktivit potvrzuje i Tomáš Kramosil z Centra sociálních služeb pro osoby se zrakovým postižením v Brně-Chrlicích: „Díky společnému běhání a procházkám se dostanu více na čerstvý vzduch, zlepšují mi fyzickou kondici a mohu se pak účastnit běžeckých závodů a dalších závodů pro nevidomé, kde náš domov reprezentuji kromě běhu i ve skoku do dálky a plavání.“
Důležitý je ale i sociální kontakt s lidmi, který běhání nevidomým přináší. „Při běhání si prostě povídáme, probereme, co je nového, jak se mají, kde byli s ústavem nebo co je trápí,“ usmívá se Monika Strašáková. Jsou to zdánlivé banality, ale i tyto aspekty mají pozitivní význam.
Běhání s těmi, co nemohou
Dalším projektem, který podporuje zapojení handicapovaných do sportu, je pomoc při jejich účasti na městských běžeckých závodech. Závodů se mohou účastnit na speciálních vozících tlačených jejich týmem a naplno si tak mohou prožít adrenalinovou atmosféru. Nadace sanafriends v této oblasti spolupracuje se sdružením RWTTC (Running With Those That Can’t), které podporuje zapojení handicapovaných sportovců do běžeckých závodů. RWTTC pomáhá vytipovat rodinu, které sanafriends každoročně věnuje speciální vozík. Letos jej dostala devítiletá Alexandra, trpící omezenou hybností dolních končetin, a absolvovala na něm premiérově dubnový Pardubický vinařský půlmaraton. Devatenáctiletý Vítek z Hradce Králové, trpící mozkovou obrnou, který získal „závodní“ vozík od sanafriends v roce 2015, nevynechal od té doby ani jeden pardubický nebo hradecký půlmaraton.
Devítiletá Alexandra s omezenou hybností levé nohy a kolenního kloubu získala od sanafriends speciální sportovní vozík v dubnu 2017 a tým firmy sanaplasma ji na něm doprovodil během Pardubického vinařského půlmaratonu.
Závody to nekončí
Sportovní invalidní vozíky ale následně výborně slouží i v běžném životě. Rodina díky nim získá nové možnosti pro aktivity se svým dítětem. Vozík je vhodný k transportu dětí v horším terénu, kde se s běžným invalidním vozíčkem pohybovat nelze. Rodiče tak mohou s handicapovaným dítětem podnikat mnohakilometrové výlety. Díky výhodnému rozložení hmotnosti pacienta se vozík velmi snadno veze a lehce se ovládá, a to i s dospělým člověkem.
Jak ukazují zkušenosti nadace sanafriends, lze udělat velmi mnoho, aby sport byl skutečně pro všechny. Každá pomoc odstraňující bariéry bránící lidem s postižením v aktivní účasti je potřebná. Více informací na www.sanafriends.cz.